28.09.2023

Park kieszonkowy – niewielka wyspa zieleni w dużym mieście

Park kieszonkowy (z ang. pocket park) to po prostu niewielki park. Tego typu przestrzenie zazwyczaj można spotkać w dużych miastach. Zlokalizowane są w pobliżu osiedli, na których brakuje terenów zielonych.

Wyobraź sobie, że znajdujesz się na dowolnym osiedlu. Co widzisz? Bloki, beton i kostkę brukową, która pokrywa niemal wszystko - nawet place oraz skwery. Te miejsca planowo miały służyć jako przestrzeń do spotkań i rekreacji dla mieszkańców, ale nie spełniają swojej funkcji. Dlaczego?

Brak zieleni i cienia drzew sprawia, że takie obszary oraz elementy, które się tam znajdują (np. kosze, ławki, słupki parkingowe), latem bardzo szybko się nagrzewają. Przebywanie w takich miejscach może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. W jednym z dużych polskich miast ławka na betonowym placu rozgrzała się od słońca do temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza. Czy z takiej ławki można skorzystać, aby odpocząć w upalny dzień? Z pewnością nie.

To jeszcze nie wszystko. Beton i kostka brukowa, którą wyłożone są osiedlowe drogi i place, podczas obfitych opadów deszczu (zarówno latem, jak i w innych porach roku) przyczyniają się do podtopień. Brak zieleni sprawia, że woda nie ma gdzie wsiąkać i spływa do niżej położonych miejsc, zalewając je.

imgPark kieszonkowy, pomimo tego, że jest niewielki, ma wiele zalet:
• jest miejscem do wypoczynku i relaksu,
• może być schronieniem dla różnych gatunków zwierząt,
• roślinność w parkach przyczynia się do poprawy jakości powietrza,
• bardzo często miniparki wyposażone są ławki, huśtawki, przyrządy do ćwiczeń, co wpływa na budowanie relacji sąsiedzkich oraz promowanie aktywności fizycznej,
podnosi atrakcyjność danej okolicy.

W Polsce miniparki znajdują się, np. w Krakowie, Warszawie, Gdyni, Białymstoku, Częstochowie, Bytomiu, Poznaniu i Łodzi. Na świecie parki kieszonkowe tworzone są, np. w Australii, Meksyku, USA, Wielkiej Brytanii.

W jaki sposób spędzasz czas, kiedy jesteś w parku? Bawisz się na placu zabaw, ćwiczysz w plenerowej siłowni, a może robisz coś innego? Koniecznie daj znać w komentarzu 😊


Lokatka

Fot. Pexels.com

Przeczytaj także:

Kradzież tożsamości – czy dotyczy jedynie świata wirtualnego?

Dlaczego mieszanka studencka jest studencka? – czyli o diecie dobrej dla mózgu

Wyobraźnia, ryzyko i innowacja, czyli czym są startupy

21
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 12
  • 7
Komentarze