13.01.2023

Wyobraźnia, ryzyko i innowacja, czyli czym są startupy

Zdarzyło Ci się kiedyś wymyślić coś, co jeszcze nie istnieje, a mogłoby ułatwić życie lub spodobać się milionom ludzi w Twoim kraju, a nawet na całym świecie? Być może w przyszłości warto będzie zamienić ten pomysł w produkt lub usługę :)

Startup (lub start-up) to nowo powstała firma, której założyciel oferuje nieznany wcześniej produkt lub niespotykaną dotychczas usługę. Celem startupu jest szybkie osiągnięcie sukcesu bez inwestowania w realizację swojego pomysłu wielu pieniędzy. W Polsce i na świecie najczęściej zakładane startupy związane są z branżą informatyczną i technologiczną. Jednak nie każdą nową firmę nazwiemy startupem.

img

Czym zatem wyróżnia się startup?

  1. Proponuje klientom innowacyjne rozwiązania. Twórcy startupów często korzystają z nowatorskich narzędzi. Czasem swoje pomysły czerpią z najnowszych odkryć naukowych.
  2. Jest to tymczasowa organizacja i wiąże się z dość dużym ryzykiem niepowodzenia. Wynika to z faktu, że startupy zakładają często osoby młode i niedoświadczone, ale za to mające nowatorskie pomysły. Chcą zaoferować klientom produkty i usługi, które wcześniej nie były dostępne, dlatego startup można nazwać pewnego rodzaju eksperymentem.
  3. Oprócz ryzyka, które podejmuje osoba zakładająca startup, ma też spore szanse na szybkie rozwinięcie biznesu. Wymyśla takie produkty czy usługi, z których mogłoby korzystać bardzo szerokie grono odbiorców.

 

W Polsce istnieje wiele startupów, które odniosły sukces. Należą one do różnych branż związanych, np. z medycyną, odnawialnymi źródłami energii, edukacją, nowymi technologiami.

Są takie branże, w których możemy spodziewać się, że będzie powstawało coraz więcej startupów. Branża komputerowa czy technologiczna, bankowa, a nawet samochodowa może potrzebować coraz to nowych rozwiązań cyfrowych, ciekawych pomysłów, by ułatwić życie swoim użytkownikom, a także zaskoczyć ich czymś praktycznym i ciekawym.

Startup to także ostatnio bardzo modne słowo. Zdarzyło Ci się już je usłyszeć albo rozmawiać z kimś, co ono dokładnie znaczy? A może masz pomysł na produkt lub usługę, które nie istnieją, a Twoim zdaniem mogłyby być przydatne wielu ludziom? Podziel się ze mną w komentarzu :)

Lokatka

Fot.: pexels.com

Warto przeczytać również:

Literówki w aplikacjach mobilnych? Cyberprzestępcy potrafią tworzyć fałszywe wersje Twoich ulubionych apek

Chatbot w bankowości – czyli o robocie, który rozmawia z człowiekiem

Kwiat doniczkowy zamiast róży w wazonie – co jest bardziej ekologiczne?

16
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 12
  • 2
Komentarze