16.12.2022

Literówki w aplikacjach mobilnych? Cyberprzestępcy potrafią tworzyć fałszywe wersje Twoich ulubionych apek

Aplikacje mobilne to oprogramowania działające na urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony czy tablety. Zapewniają nam łatwy dostęp do różnych usług i zazwyczaj są proste w użytkowaniu.

Dzięki nim możemy np. robić zakupy, planować swoją pracę czy naukę, kupować bilety komunikacji miejskiej. Gry pobierane na telefon także zazwyczaj są aplikacjami mobilnymi. Innym, powszechnie znanym przykładem aplikacji mobilnej są aplikacje bankowe. Ich użytkownicy mogą w łatwy sposób zarządzać swoim kontem, a nawet płacić telefonem komórkowym.

Z korzystaniem z aplikacji mobilnych wiąże się jednak pewne niebezpieczeństwo. I właśnie o tym chciałabym Ci trochę więcej opowiedzieć :)

img

Dlaczego aplikacje mobilne mogą czasami stanowić dla nas zagrożenie? Dlatego, że przy ich pobieraniu i instalowaniu zazwyczaj musimy wyrazić zgodę na dostęp do różnych zasobów naszego sprzętu (np. do kontaktów, do naszej lokalizacji, do mikrofonu czy nawet do zdjęć). Przeważnie te dane zbierane są do celów marketingowych (czyli do tego, by trafiały do nas reklamy produktów, które prawdopodobnie nas zainteresują). Jednak zdarza się, że mogą zostać wykorzystane przez osoby o  złych zamiarach. Z tego powodu warto ostrożnie korzystać z aplikacji mobilnych.

Razem z Hatetepesem przygotowałam Ci kilka wskazówek, o czym warto pamiętać przy korzystaniu z aplikacji mobilnych.

  1. Do pobierania aplikacji służą specjalnie przeznaczone do tego strony albo „sklepy”, które zazwyczaj już są zainstalowane na naszym telefonie. Nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł i podejrzanych linków.
  2. Zwróć uwagę, czy aplikacja, którą pobierasz nie jest tylko fałszywą wersją innej – oryginalnej. Literówki, czy też błędy pojawiające się w nazwie czy opisie, powinny wzbudzić Twoje podejrzenia.
  3. Warto też czytać opinie i komentarze użytkowników przed zainstalowaniem aplikacji. Jeśli jakaś aplikacja ma niskie oceny i negatywne komentarze – zrezygnuj z instalowania jej.
  4. Po zainstalowaniu aplikacji zawsze dostajemy pytanie o uprawnienia dostępu do różnych danych na naszym sprzęcie. Jeśli zdziwi Cię, że jakaś aplikacja chce mieć dostęp np. do Twojej lokalizacji – zapytaj o radę kogoś dorosłego. Niektóre żądania powinny Cię zastanowić. Zanim zezwolisz aplikacji służącej do zamawiania jedzenia na dostęp do Twoich zdjęć – pomyśl, czy na pewno ta apka takich danych potrzebuje. Nie akceptuj wszystkiego bez namysłu.
  5. Aktualizuj aplikacje i system swojego telefonu, tak często, jak tylko pojawiają się takie możliwości.
  6. Chroń swój telefon przed innymi – używaj blokady z kodem lub hasłem.
  7. Nigdy nie instaluj aplikacji, do których namawiają cię nieznane osoby – może to być złośliwe oprogramowanie służące do przechwytywania danych.

 

A czy Ty korzystasz na co dzień z jakichś aplikacji mobilnych? Czy starasz się ich używać w bezpieczny sposób? Podziel się ze mną w komentarzu swoimi doświadczeniami :)

Lokatka

Fot.: pexels.com

Warto przeczytać:

Czy wiesz czym jest złośliwe oprogramowanie?

Twój cyfrowy ślad

August II Mocny na monecie pięciuset złotowej. Czy to możliwe?

11
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 8
  • 26
Komentarze