25.01.2021

Czy wiesz czym jest złośliwe oprogramowanie?

Dowiedz się w jaki sposób chronić swój komputer.

Niedawno podzieliłam się z Tobą moimi planami na 2021 r. Wspomniałam, że chciałabym poświęcić więcej czasu na zagadnienia związane z bezpieczeństwem i ochroną danych osobowych w internecie. To tematy, które dotyczą niemal każdego. No bo kto z nas nie korzysta z telefonu, komputera czy tabletu? Czy wiesz, że tego typu urządzenia z dostępem do internetu mogą zostać zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie? Ja o tym nie wiedziałam, aż do czasu kiedy kilka dni temu wybrałam się na spacer.img

Na jednym z budynków zauważyłam reklamę, na której było napisane: „Usuwanie złośliwego oprogramowania z komputerów. Najszybszy serwis w całym mieście”. Na szczęście tuż obok mnie szedł Hatetepes, który wytłumaczył mi, że złośliwe oprogramowanie to oprogramowanie, które ma zaszkodzić komputerowi oraz osobie, która z niego korzysta. Przestępcy internetowi potrafią także wykradać pieniądze, a nawet blokować dostęp do urządzeń.

Aby chronić swój sprzęt:

1. Unikaj pobierania z internetu niepewnych, nieznanych aplikacji, gier, programów,

2. Nie otwieraj fałszywych stron internetowych przypominających prawdziwe witryny,

3. Nie klikaj w fałszywe linki, komunikaty o błędach lub wyskakujące okienka,

4. Nie otwieraj elektronicznych załączników od nieznanych osób.

Przed złośliwym oprogramowaniem możemy się również chronić instalując program antywirusowy, ale o tym opowiem Ci już w innym wpisie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa w internecie przeczytaj książkę: „SKO-wicz bezpieczny w sieci. Cyberporadnik dla dzieci i dorosłych”. Czeka tam na Ciebie Hatetepes z wieloma ważnymi i ciekawymi informacjami.

Pozdrawiam Cię serdecznie i jak zawsze zapraszam do dyskusji w komentarzach :). Lokatka                                                                                                                                                                                               

Fot.: pixabay.com

55
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 1
  • 9
Komentarze