21.09.2023

Kradzież tożsamości – czy dotyczy jedynie świata wirtualnego?

W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat kradzieży tożsamości, a także poznasz ciekawe przykłady, które pomogą Ci zrozumieć to zagadnienie.

Kradzież tożsamości to przestępstwo, które polega na pozyskaniu danych innej osoby. Dane te mogą służyć wyrządzeniu szkody, np. majątkowej lub osobistej. Przykładem może być podszywanie się pod kogoś na portalu społecznościowym, zamawianie na koszt osoby pokrzywdzonej różnych towarów np. drogich zakupów lub usług, wzięcie kredytu.

img

Przestępcy wykorzystują wiele możliwości pozyskania danych innych osób – zarówno w świecie wirtualnym, jak i fizycznym. W internecie może to być włamanie się do komputera. W świecie fizycznym to kradzież dowodu osobistego, a nawet wyszukiwanie dokumentów na śmietniku. I choć ten ostatni przykład brzmi zaskakująco, to niestety wiele osób nie dba o to, aby w sposób prawidłowy pozbyć się pism, które zawierają dane, np. dokumentów z urzędów, wyników badań.

Co można zrobić, aby ochronić się przed kradzieżą tożsamości?

1. Przechowywać dokumenty, np. dowód osobisty, paszport w bezpiecznym miejscu i nie udostępniać ich innym osobom (jeśli nie jest to konieczne).
2. Niszczyć starą korespondencją papierową, która zawiera nasze dane (imię i nazwisko, adres itp.).
3. Nie podawać swoich danych w trakcie rozmów telefonicznych z osobami, których nie znamy lub które nie są dla nas wiarygodne (np. nie mamy pewności, że dzwoni dostawca internetu).
4. Używać różnych haseł dostępu i zmieniać je regularnie.
5. Nie otwierać e-maili, a w szczególności załączników od nieznanych nadawców.

Ochrona przed kradzieżą tożsamości jest ważna w świecie wirtualnym, jak i realnym. Przestępcy mogą wykorzystywać dane osobowe i popełniać różne przestępstwa, które, choć popełnione online, będą miały wpływ na to, co dzieje się w świecie fizycznym. Na przykład przejęcie kontroli nad czyimś kontem bankowym spowoduje, że osoba poszkodowana straci dostęp do swoich pieniędzy, za które robi codzienne zakupy, opłaca rachunki.

Dlatego ważne jest, aby chronić swoje dane zarówno online, jak i offline.

 

Hatetepes

Fot. pexels.com

13
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 4
  • 11
Komentarze