24.11.2021

Plan oszczędzania dla każdego

Nowe rolki, przenośna konsola do gier, a może zestaw klocków konstrukcyjnych? Każdy z nas może mieć inny cel odkładania pieniędzy, ale droga do osiągnięcia go jest taka sama - oszczędzanie.

Nawet niewielkie sumy odkładane regularnie będą przybliżały Cię do realizacji Twojego planu. W jaki sposób opracować plan oszczędzania?img

1. Wybierz cel oszczędzania i sprawdź np. w internecie ile pieniędzy będzie Ci potrzebne. Pamiętaj, aby był to realny, czyli możliwy do zrealizowania cel. Jeśli marzysz o locie na księżyc myślę, że może to być trudne do spełnienia albo zajmie bardzo dużo czasu ;-)

2. Zastanów się, jak często będziesz odkładać pieniądze, np. co 2 tygodnie, raz w miesiącu, a następnie policz, w jakim czasie uzbierasz niezbędną kwotę.

Przykład 1:
Hatetepes tworzy plan oszczędzania na tablicę magnetyczną z rysikiem, dzięki której rozwinie swoje umiejętności graficzne, kreatywność oraz poćwiczy liczenie. Na ten cel potrzebuje około 50 zł. Postanowił, że co tydzień będzie odkładał 10 zł. Obliczył, że swój cel oszczędzania osiągnie w ciągu 5 tygodni.

Przykład 2:
Kuba Pieniążek miesiąc temu stworzył swój plan oszczędzania. Chce odłożyć pieniądze na klocki konstrukcyjne, które kosztują 220 zł. Na swoim internetowym koncie miał 100 zł, które dostał od cioci i wujka na urodziny. Potrzebował jeszcze 120 zł (220 zł – 100 zł = 120 zł).

Mama obiecała, że jeśli Kuba uzbiera połowę tej kwoty, czyli 60 zł (120 zł : 2 = 60 zł) razem z tatą dołożą mu drugą część brakującej sumy. Chłopiec postanowił, że co miesiąc z kieszonkowego odłoży 20 zł. Po miesiącu na jego koncie jest 120 zł.

Jeśli Kuba przez najbliższe 2 miesiące – zgodnie z planem zaoszczędzi 40 zł i rodzice spełnią swoją obietnicę, chłopiec będzie mógł cieszyć się  klockami. Mam nadzieję, że również Hatetepes już niedługo sprawi sobie wymarzoną tablicę magnetyczną.

A czy Ty masz już swój plan oszczędzania? Daj znać w komentarzu. Powodzenia!
 
Lokatka

 

Przeczytaj również:

Co zrobić, aby osiągać dobre wyniki w sporcie?

Jak ustrzec się vishingu?

Czy monety i banknoty można kolekcjonować?

25
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 9
  • 2
Komentarze