10.06.2021

Jak ustrzec się vishingu?

Vishing to metoda oszustwa służąca do pozyskiwania poufnych informacji z wykorzystaniem rozmowy telefonicznej.

Przestępcy stosują wiele różnych metod kradzieży. Jedną z nich jest vishing. Termin ten jest kombinacją słów „voice” (ang.: głos) oraz „phishing” (ang.: wyłudzenie informacji” - więcej o tym zagadnieniu pisałem tutaj), czyli wyłudzenie informacji w czasie rozmowy.

Oszuści wykorzystujący tę metodę podczas rozmów telefonicznych podszywając się, np. pod pracowników banków, urzędów, policjantów oraz różne firmy próbując wyłudzić  dane, które później wykorzystują do dokonania przestępstwa np. kradzieży. Dane, o które najczęściej pytają to:

- imię, nazwisko,
- adres zamieszkania,
- numer karty kredytowej,
- login oraz hasło do bankowości internetowej,
- dane z dokumentów, np. seria i numer dowodu osobistego.

W trakcie rozmowy prośbę o podanie danych uzasadniają np. awarią systemów bankowych, koniecznością aktualizacji danych, problemami z realizacją zleconych usług, np. zrobieniem przelewu lub możliwością otrzymania nagrody.

img

Aby ustrzec się vishingu:

1. Zachowujemy czujność – szczególnie jeśli nasz rozmówca próbuje oddziaływać na nasze emocje mówiąc, np. że ma dla nas bardzo dobrą ofertę lub cenną nagrodę, ale żeby móc nam przekazać więcej szczegółów musimy potwierdzić swoją tożsamość.

2. Nie podajemy nieznanemu rozmówcy danych, które powinniśmy znać tylko my, np. hasła logowania do konta bankowego, do poczty e-mail, numeru PIN.

3. Jeśli mamy wątpliwości, czy osoba, która do nas dzwoni rzeczywiście jest tą za którą się podaje, np. pracownikiem firmy telekomunikacyjnej przerywamy rozmowę i samemu kontaktujemy się z przedstawicielem tej firmy lub dzwonimy na ogólnie dostępny numer infolinii.

 

Pamiętaj, że czujność i ostrożność to podstawa – bez względu na to, czy rozmawiamy z kimś twarzą w twarz, przez telefon, czy komunikator internetowy.

Więcej  ciekawostek, historii oraz zadań dotyczących m.in. dbania o bezpieczeństwo danych znajdziesz w książce „SKO-wicz bezpieczny w sieci - cyberporadnik dla dzieci i dorosłych".

Hatetepes

Fot.pixabay.com

Przeczytaj również:

Jak wydać mniej pieniędzy podczas zakupów w sklepie spożywczym?

Co łączy pamiętnik zamykany na kłódkę z bezpiecznym hasłem internetowym?

Czy monety i banknoty można kolekcjonować?

34
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 4
  • 17
Komentarze