11.05.2021

Czy monety i banknoty można kolekcjonować?

Przeczytaj wpis i poznaj ciekawostkę jaką dla Ciebie przygotowałam.

Kolekcjonować, czyli zbierać możemy różne rzeczy. Mogą to być na przykład porcelanowe figurki, karty ze zdjęciami ulubionych sportowców, drobne zabawki, a także monety i banknoty.

Nauka, która zajmuje się badaniem monet i banknotów to numizmatyka, a osobę, która kolekcjonuje monety i banknoty, nazywamy numizmatykiem.

Monety i banknoty kolekcjonerskie, podobnie jak obiegowe, czyli te, którymi płacimy w sklepach, są produkowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA w Warszawie na zamówienie Narodowego Banku Polskiego. Są wytwarzane po to, aby upamiętnić ważne wydarzenia lub wybitne osoby, które swoimi działaniami wpisały się w historię Polski i Polaków, np. z okazji rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, rocznicy przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii.

Monety i banknoty kolekcjonerskie wyglądają inaczej niż te obiegowe. Często są bogato zdobione, zawierają dużo szczegółów nawiązujących do tematu, który mają upamiętnić, a nawet dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed fałszerstwem.

Nierzadko, monety i banknoty kolekcjonerskie mają wyższą wartość od nominału, który się na nich znajduje. Płacenie nimi – choć jest możliwe – może wiązać się ze stratą finansową. Na przykład banknot o nominale 20 zł, który powstał z okazji 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina w sklepie kolekcjonerskim, kosztuje 50 zł. Płacąc nim, czyli wykorzystując jego pełną wartość nominalną równą 20 zł, trzeba się liczyć ze stratą ok. 30 zł.

Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł.

Na koniec obiecana ciekawostka :-). Już niebawem, bo 21 maja 2021 r. do obiegu wejdzie nowa moneta - Brama Żuraw w Gdańsku (wchodząca w skład serii monet Odkryj Polskę). Zobacz jak będzie wyglądała:

img

Więcej ciekawostek na temat monet i banknotów kolekcjonerskich znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

A czy Ty jesteś kolekcjonerem? Chętnie dowiem się, jakie skarby zbierasz :-).

Lokatka

Źródło zdjęć: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2021.html

29
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 4
  • 13
Komentarze