03.11.2021

Czy wiesz czym jest biometria?

Biometria to dziedzina nauki używana do identyfikacji osób, np. do weryfikacji osób korzystających z pomieszczeń chronionych, z bankomatów czy telefonów komórkowych.

W biometrii wykorzystuje się na przykład takie cechy jak: tęczówka oka, linie papilarne, kształt i układ naczyń krwionośnych na dłoni, kształt twarzy czy zębów, a także DNA i głos.

img

Biometria uważana jest za wygodną i bezpieczną metodę zastępującą numery PIN, klucze czy hasła. Dzięki różnicom w cechach fizycznych ludzi możliwe jest jeszcze lepsze zabezpieczenie dostępu do poufnych danych np. dostępu do konta bankowego. W wielu serwisach bankowości mobilnej logowanie możliwe jest poprzez przyłożenie palca do czytnika. Logując się w ten sposób zyskujemy pewność, że nikt nie podejrzy i nie zapamięta naszego hasła.

Układ linii papilarnych każdego z nas jest unikalny, zatem pozwala to bez żadnych wątpliwości zidentyfikować osobę, która jest właścicielem danego konta bankowego. Podobnie jest w przypadku tęczówki. Każdy z nas ma niepowtarzalną tęczówkę.
 
Identyfikacja biometryczna oprócz bankowości bardzo często wykorzystywana jest na lotniskach. Pasażerowie nie muszą pokazywać paszportu do kontroli. Wystarczy odprawić się za pomocą systemu rozpoznawania twarzy, tęczówki oka, linii papilarnych. Dzięki biometrii czas odprawy skraca się nawet do kilku sekund.
 
Jak myślisz, gdzie jeszcze możemy spotkać się z wykorzystaniem biometrii?
 
Hatetepes

Fot.pixabay.com

Przeczytaj również:

Ile butelek PET potrzeba, aby wyprodukować bluzę z polaru?

Jak ustrzec się vishingu?

Szukasz pomysłu na zdrową przekąskę?

59
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 2
  • 3
Komentarze