19.10.2022

Co Twój zeszyt od matematyki ma wspólnego z lasem?

Wiesz już, w jaki sposób możemy oszczędzać prąd i dlaczego warto ograniczać zużycie plastiku. Dziś dowiesz się jak możesz pomóc lasom :-)

Na pewno wiesz, że papier produkuje się z drzew, np. topoli, sosny, brzozy, czy jodły. imgAle to nie jedyne wykorzystanie drewna – szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych
i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych. Oznacza to, że co roku, aby zapewnić zapotrzebowanie na drewno, musi zostać wycięty las.

Jeśli będziemy wycinać drzewa, wpłynie to m.in. na jakość powietrza,. To właśnie drzewa usuwają z powietrza nadmierną ilość dwutlenku węgla oraz wytwarzają tlen. Oprócz tego, drzewa wpływają na ilość wody w przyrodzie (drzewa pobierają mniej wody, niż następnie wydzielają jej z liści!) oraz na dzikie zwierzęta – drzewa są schronieniem i źródłem pożywienia dla wielu gatunków ptaków, ssaków oraz owadów.
Aby wyprodukować 100 kilogramów papieru, trzeba ściąć dwa drzewa, a jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen, który wystarcza dla 10 osób. W samej Polsce rocznie wycina się około miliarda drzew!

Zastanówmy się zatem jak możemy pomóc ograniczyć zużycie drewna - jak możemy oszczędzać papier?

  • Drukuj rozważnie. Czy aby na pewno potrzebujesz wydrukować każdy obrazek, który spodoba Ci się w Internecie?
  • Wykorzystuj zeszyty do końca. Skończy się rok szkolny, a Tobie zostanie połowa zeszytu z matematyki? Pomyśl, czy nie warto wykorzystać reszty zeszytu – np. zrobić z niego notatnik lub brudnopis.
  • Używaj dwóch stron każdej kartki do pisania, rysowania, drukowania. Zapisana lub zarysowana po jednej, jest jeszcze do wykorzystania po drugiej stronie :-)
  • Korzystasz z ręczników papierowych w domu? Zawsze się przydają, ale czasami jednorazowe ręczniki papierowe można zastąpić ręcznikiem bawełnianym. Taki zawsze można wyprać i użyć ponownie.
  • Jeśli masz taką możliwość, wybieraj ekologiczny papier z recyklingu – odzyskuje się go z makulatury. Kupując ekologiczny papier, oszczędzamy nie tylko drzewa, ale również wodę i energię potrzebną w jego produkcji :-)
  • Masz czasami ochotę na przeczytanie jakiejś nowej historii? Wiem, że nowe książki pięknie pachną, ale może warto sprawdzić, czy tej samej książki nie można wypożyczyć ze szkolnej albo miejskiej biblioteki. A jeśli bardzo chcesz mieć tę książkę na własność, poszukaj jej w antykwariacie.

To tylko z niektóre z pomysłów na oszczędzanie papieru. Jestem pewna, że możesz wymyślić ich jeszcze więcej :-) Koniecznie napisz je w komentarzu!

Jedno zawsze jest pewne: warto i trzeba oszczędzać.

Lokatka

fot.Pexels

Przeczytaj również:

Szukasz pomysłu na zdrową przekąskę?

Zadbaj o swój superkomputer

Jak ustrzec się vishingu?

 

19
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 7
  • 0
Komentarze