29.03.2020

Kolejny sezon, kolejna zmiana czasu

Dlaczego zmieniamy czas i kto to wymyślił?

img

źródło: naukawpolsce.pap.pl

W tym roku zmiana czasu na letni przypada na 29 marca (co roku zmieniamy czas na letni w ostatnią niedzielę tego miesiąca) 2020 roku. Zanim jednak przesuniemy wskazówki zegara o jedną godzinę do przodu, z 2 w nocy na 3, warto zrozumieć, dlaczego w ogóle to robimy. Do czego służy nam podział czasu na letni i zimowy? Podstawowa koncepcja jest prosta: w trakcie ciepłych miesięcy zmieniamy czas na letni, aby wykorzystać to, że dłużej jest jasno. Ludzkość może i nie robiła tak od zawsze, ale praktyczne wykorzystanie tego faktu funkcjonuje już od czasów starożytnych. Najlepszy przykład? W starożytnym Rzymie godziny miały różną długość w zależności od pory roku!

Czy zmiana czasu jest skuteczna?

To spór, którzy zwolennicy i przeciwnicy zmiany czasu toczą już od lat. Fakt, że statystyczne dowody stoją raczej po stronie tych, którzy czas letni i zimowy uważają za zbędny relikt przeszłości, beż żadnej udowodnionej oszczędności. Już pierwsze badanie skuteczności zmiany czasu, jakie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych w 1976 roku, dowiodło jedynie... braku spodziewanych oszczędności energii. Tymczasem to ona jest koronnym argumentem tych, którzy uważają zmianę czasu za pożyteczną. Niestety współczesne badania również nie rzucają dobrego światła na podział czasu. W 2006 i 2007 roku wprowadzono czas zmienny w zachodniej Australii, licząc na oszczędność zużywanej energii. Nie zauważono jednak żadnych różnic poza jedną – w ciągu gorących dni wzrosło tam zużycie prądu. Są jednak i takie badania, których autorzy twierdzą, że zmiana czasu przyczynia się do poprawy warunków bezpieczeństwa na drogach, a także pozytywnie wpływa na wyniki sprzedażowe sieci sklepów. Dla większości z nas każda zmiana czasu wiąże się z koniecznością dostosowania i najczęściej przeliczana jest na dłuższy lub krótszy o godzinę sen :)

Kto wymyślił zmianę czasu?

Na ten pomysł wpadł nowozelandzki astronom, żyjący na początku XX wieku – George Wernon Hudson. Znany jako aktywny człowiek i zapalony gracz w golfa naukowiec narzekał na brak możliwości wykorzystania tego, że latem dzień trwa dłużej. Zaproponował więc zmianę czasu na letni (poprzez 2-godzinne przesunięcie), jednak parlament nie przegłosował śmiałego projektu. Pierwszym krajem, który skusił się w końcu na takie rozwiązanie, były Austro-Węgry w 1916 roku, głównie ze względu na chęć zaoszczędzenia węgla. Za tym przykładem dołączyły kolejne kraje, jako jedna z pierwszych m.in. Wielka Brytania. W 1917 roku na taki podział czasu zdecydowała się Rosja, rok później grono krajów z czasem letnim i zimowym zasiliły Stany Zjednoczone. Od tamtego czasu zmiana czasu trzyma się całkiem nieźle, choć niektórym krajom zdarzało się z niej rezygnować, by potem do niej wrócić.  

img

źródło: beta50plus.blogspot.com

 

34
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 30
  • 26
Komentarze