22.09.2022

Zamień monety na banknoty! Ciekawe udogodnienie w oddziałach NBP

W oddziałach Narodowego Banku Polskiego dostępne są bardzo ciekawe i przydatne urządzenia, za pomocą których można wymienić monety na odpowiadające im wartością banknoty.

Urządzenia samoobsługowe do zamiany monet, bo o nich jest mowa, umożliwiają szybką i samodzielną imgwymianę dowolnej liczby monet (polskich, które są w obiegu, czyli powszechnie używane).

Maszyny ustawione są w salach operacyjnych oddziałów NBP – tam, gdzie obsługiwani są klienci i można z nich korzystać w takich godzinach, w jakich otwarty jest oddział.
A jak to zrobić? Podpowiem :-)

Na maszynach jest tacka, na którą trzeba wyrzucić przyniesione monety. Wśród nich, nie może być innych przedmiotów – żetonów, spinaczy, guzików – może to spowodować awarie urządzenia! Po przeliczeniu wszystkich monet, odpowiednią kwotę można odebrać w kasie oddziału, lub (w przypadku posiadania konta w niektórych bankach), można otrzymać przelew na konto za pośrednictwem BLIK-a.

W ciągu 14 dni można swobodnie i bezpłatnie dokonać wymiany kwoty do 10 tys. złotych. Powyżej tej sumy, pobierana jest opłata w wysokości 5% wypłacanych środków (co najmniej 5 zł).

Natomiast przy jednorazowej wymianie powyżej 2 tys. zł. kasjer poprosi o dowód osobisty, takie kwoty może wymieniać już więc osoba dorosła.

Czy czasem potrzeba było Ci wymienić monety (np. ze skarbonki) na banknoty? Jeśli tak, to urządzenie jest właśnie dla Ciebie!

Czy zaciekawiła Cię ta maszyna i chciałbyś wypróbować jej działanie? Daj znać
w komentarzu!

Lokatka

 fot. materiały NBP

Przeczytaj również:

Podarty banknot – czy można go wymienić na nowy?

Ja nie marnuję, a Ty?

Zdrowo i owocowo, czyli przepis na pyszny koktajl

 

10
Dodaj Komentarz
  • 18
  • 14
  • 19
Komentarze