03.03.2022

Podarty banknot – czy można go wymienić na nowy?

Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety Narodowego Banku Polskiego (NBP) można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Pod warunkiem, że nie zostały one sfałszowane, a ich autentyczność nie budzi żadnych podejrzeń. Ważne jest również to, aby można było rozpoznać ich nominał, czyli to czy dany banknot ma na przykład wartość 10, czy 20 zł.

imgWymienić możemy banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione lub uszkodzone w inny sposób. Przy czym banknoty uszkodzone w inny sposób przekazywane są przez oddziały banków do wymiany przez NBP.

Niestety nie za każdy banknot lub monetę otrzymasz tyle, ile wynosi nominał. Banknot, który zachował od 45 do 75% pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Czyli jeśli posiadany przez nas banknot o wartości 20 zł jest zniszczony bądź zużyty od 45 do 75% wówczas otrzymamy za niego banknot o nominale 10 zł.

Banknot, który zachował ponad 75% powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną – w tym przypadku za banknot o wartości 20 zł otrzymamy drugi o takiej samej wartości.

W przypadku zniszczonych lub zużytych monet, wymieniane są całe monety lub ich elementy np. rdzeń, pierścień.

Czy wiesz, że możesz odmówić przyjęcia uszkodzonego banknotu lub monety? Jeśli ktoś, np. sprzedawca w sklepie wyda Ci zniszczony lub zużyty pieniądz nie przyjmuj go i od razu poproś o wymianę na inny.

Jak myślisz, w jakich sytuacjach moneta lub banknot mogą ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu?

Lokatka

Fot.pixabay.com

Przeczytaj także:

Płyty CD i DVD – gdzie je wyrzucić?

Czy wiesz czym jest złośliwe oprogramowanie?

Zadbaj o swój superkomputer

43
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 2
  • 11
Komentarze