Sztuczna inteligencja (AI) pomaga w zarządzaniu budżetem
O konstruowaniu budżetu na naszej platformie pisaliśmy już wiele razy. Temat sztucznej inteligencji – chociażby w kontekście chatbotów w bankowości – również poruszaliśmy, ale jeśli chcesz być na bieżąco z trendami i innowacjami, warto wracać do tych zagadnień i co jakiś czas aktualizować swoją wiedzę.
Na początek krótkie przypomnienie: AI (z języka angielskiego Artificial Intelligence - AI), czyli sztuczna inteligencja to zdolność maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność.
AI pomaga nam w wielu aspektach życia, w tym między innymi w: medycynie np. w czerwcu w Katowicach zaprezentowano pierwszy w Polsce (drugi w Europie) laser wspomagany sztuczną inteligencją. Urządzenie wykorzystano w okulistce (dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem chorób oczu) - do operacji wzroku. Zabieg trwał około dwóch sekund! Pacjentka podkreślała, że był zupełnie bezbolesny 😊 Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również w telechirurgii, czyli zdalnym wykonywaniu operacji za pomocą robotów chirurgicznych. AI pomaga, np. w analizie obrazów medycznych, nawigacji chirurgicznej, szybkim reagowaniu na ewentualne komplikacje.
Cyberbezpieczeństwo to kolejna dziedzina, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, np. do rozpoznawania i zwalczania cyberataków. AI w śledztwach dotyczących cyberprzestępczości pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne identyfikowanie zagrożeń oraz wykrywanie podejrzanych aktywności, które mogą wskazywać na cyberatak. W Stanach Zjednoczonych, AI wykrywa fałszywe recenzje produktów na popularnej platformie zakupowej. Sztuczna inteligencja analizuje wszystkie opinie pod kątem ewentualnych oznak fałszywości. Jeżeli jakaś recenzja budzi podejrzenia, do działania wkraczają specjalnie przeszkoleni pracownicy, którzy analizują daną opinię. Tylko w 2022 roku, na platformie wykryto i zablokowano ponad 200 milionów podejrzanych recenzji. W tym przypadku, AI bada między innymi wzorce zachowań, język i styl wypowiedzi (np. błędy gramatyczne). Z kolei na innej amerykańskiej platformie sztuczna inteligencja pomogła zidentyfikować fałszywe obrazy Moneta i Renoira.
Sztuczna inteligencja jest również skuteczna do łapania kierowców popełniających wykroczenia, a nawet przestępstwa. W Wielkiej Brytanii przetestowano system kamer, które rejestrowały przejeżdżające samochody. Zapisane obrazy były sprawdzane przez oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, identyfikujące te z nich, które mogły zawierać dowody przestępstwa czy wykroczenia. Następnie wytypowane przez AI obrazy weryfikowali ludzie. W zaledwie 3 dni złapano 300 kierowców, którzy złamali przepisy: 117 osób, które poruszały się bez zapiętych pasów bezpieczeństwa i aż 180, które podczas jazdy korzystały z telefonów.
A co z zapowiadaną w tytule pomocą w zarządzaniu budżetem? W Polsce i na świecie istnieje wiele aplikacji wykorzystujących AI do zarządzania finansami. Jakie funkcje posiadają?
- Analiza wydatków – sztuczna inteligencja kategoryzuje wydatki, np. ile wydajemy na jedzenie, rozrywkę, sport. Dzięki dostarczanym przez AI raportom można łatwiej zrozumieć, np. na co dokładnie przeznaczamy nasze pieniądze.
- Prognozowanie finansowe – AI przewiduje przyszłe wydatki i przychody, co pozwala na lepsze zaplanowanie budżetu.
- Wykrywanie oszustw np. podejrzanych transakcji. Sztuczna inteligencja analizuje wydatki w czasie rzeczywistym i jeśli wykryje nieprawidłowość, informuje o tym użytkownika. Może to być wiadomość wysłana, np. na skrzynkę e-mail lub w aplikacji finansowej.
- Rozwiązywanie zgłaszanych problemów np. w jaki sposób zmienić PIN do karty płatniczej – do tego typu zadań w bankowości wykorzystywane są np. chatboty, które rozmawiają z klientami. Więcej na temat chatbotów przeczytasz w TYM artykule.
Jak wiesz z tego artykułu, a zapewne i z innych przekazów medialnych, a może także z własnego doświadczenia (np. z korzystania z ChataGPT 😊) – sztucznej inteligencji nie można ufać w 100%. AI może nam pomóc w wielu aspektach życia, w tym np. w zarządzaniu finansami, ale nie zwalnia nas z konieczności krytycznego myślenia i używania własnego rozumu 😊
Jakie są Twoje doświadczenia związane z korzystaniem ze sztucznej inteligencji w finansach lub innych dziedzinach życia? Może AI Ci w czymś pomogła? A może udało Ci się przyłapać ją na jakimś błędzie? Koniecznie daj znać w komentarzu.
Lokatka i Hatetepes
Fot. pexels.com
SUPER
👍
Kto z Was ma jakieś oświadczenia związane z korzystaniem ze sztucznej inteligencji w finansach lub innych dziedzinach życia? 😀
kornel
Kornel, dziękuję za komentarze 😃 Daj znać, czy korzystałeś już ze sztucznej inteligencji 😀
ok
👍
ok
Pozdrawiamy serdecznie :)
ok
ok
ok
ok
ok
Coraz częściej korzystamy :) Najczęściej podczas rozwiązywania problemów, kasy samoobsługowe.
Sztuczna inteligencja potrafi rozwiązać wiele problemów 😊
Dajcie znać, jak Wasze doświadczenia ze sztuczną inteligencją. Korzystacie z niej? 😀
Miłego poniedziałku, pozdrawiamy.
Wzajemnie :)