29.09.2022

Oprogramowanie szpiegujące – czy dotyczy tylko szpiegów?

Niektórym wydaje się, że oprogramowanie szpiegujące jest groźne tylko dla poważnych ludzi - polityków, prezesów firm, czy tak jest w istocie?

Oprogramowanie szpiegujące (ang. spyware, spy – szpieg), to rodzaj złośliwego oprogramowania, które w nielegalny, podstępny sposób może dostać się na nasze sprzęty. Pamiętajmy, że dotyczy to nie tylko komputerów i laptopów, ale też tabletów czy telefonów.img

Najczęściej nieświadomy użytkownik pobiera oprogramowanie szpiegujące wraz z jakimś plikiem (np. grą, filmem, muzyką) z nieznanego, niezweryfikowanego źródła (np. klikając w wyskakujące okienka)

Zadaniem oprogramowania szpiegującego jest, jak najdłużej pozostać niezauważonym, a przez ten czas stale, za pośrednictwem internetu przesyłać zebrane dane o właścicielu komputera (np. odwiedzanych stron i wyszukiwanych informacji, a nawet danych logowania) do głównej bazy danych.

Niektórzy ludzie ignorują to zagrożenie – cóż może się stać, jeśli ktoś się dowie, na jakie strony wchodzę i jakiej muzyki słucham? Z pozoru niewiele, ale spyware zbiera też informacje o naszych logowaniach (na konta bankowe, pocztę elektroniczną, czy portale społecznościowe). Te informacje mogą posłużyć do popełnienia przestępstwa. Od najbardziej oczywistego – kradzieży pieniędzy z konta bankowego, po bardziej skomplikowane, takie jak kradzież tożsamości. Mając dostęp do poczty i kont na różnych portalach, przestępca może oszukiwać innych użytkowników sieci, podszywając się pod ofiarę i np. próbować wyłudzić pieniądze.

Od pewnego czasu, coraz częściej ofiarami oprogramowania szpiegującego i kradzieży kont są gracze komputerowi – przez spyware tracą oni dostęp do swoich kont w grach, a więc i wszystkich osiągnięć.

Przed oprogramowaniem szpiegującym można się chronić aktualizując oprogramowanie (nowe wersje mają wyższy poziom zabezpieczeń) oraz korzystając z oprogramowania antywirusowego. Nie pobieraj również żadnych plików z nieznanych źródeł ani nie otwieraj załączników w mailach od nieznanych nadawców.

Czy Ty chronisz swoje sprzęty i korzystasz z oprogramowania antywirusowego?

 

Hatetepees

 

Fot.pixabay.com

Przeczytaj także:

Płyty CD i DVD – gdzie je wyrzucić?

Czy wiesz czym jest złośliwe oprogramowanie?

Zadbaj o swój superkomputer

 

10
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 4
  • 11
Komentarze