20.09.2022

Elektrośmieci nie do śmieci

Zużytego sprzętu elektronicznego nie można wyrzucać do śmieci. Zawarte w nich związki chemiczne mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a porzucone na wysypiskach przedostają się do gleby i wody. Co zatem z nimi robić?

Postęp technologiczny, czyli rozwój techniki, dał nam wiele udogodnień, ale tez wyzwań z tym związanych. Urządzenia elektroniczne i elektryczne, które ułatwiają nam życie, a nawet dostarczają rozrywkę (np. zabawkiJ), stają się poważnym problemem, gdy się zepsują. Problem nie dotyczy tylko tych dużych sprzętów, elektroniczne zabawki czy smartfony również nie mogą trafić do kosza - należy oddać je do specjalnych punków odbioru, (nazywają się PSZOK - Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, lub MPSZOK - Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów), które są w każdej gminie. Można również oddać je w sklepie z elektroniką, przy okazji zakupu nowego sprzętu.img

Może zastanawiasz się, czy ludzie wyrzucają dużo elektrośmieci? Bardzo dużo :-). Według szacunków ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych) każdego roku na świecie powstaje 50 milionów ton elektrośmieci. To tyle, ile waży 10 milionów słoni!

Co dzieje się ze sprzętem elektronicznym i elektrycznym po przekazaniu do specjalnego punktu odbioru?

Zostaje on rozłożony na jak najmniejsze części i pozyskiwane są z nich wszelkie możliwe materiały i substancje (nawet złoto! O tym będzie w innym wpisie :-)). Szkodliwe substancje, które znajdują się w elektrośmieciach, nie przedostają się dzięki temu do gleby ani wód podziemnych.

Prócz tego, że chronimy glebę i wodę, elektrośmieci dostają w takich punktach nowe życie. Czy wiesz, że kable wyjęte z zepsutych sprzętów można przerobić na włókna, z których zostaną uszyte namioty lub żagle? Z gumowych uszczelek z twojej lodówki mogą powstać wygodne klapki na basen :-)

Wiesz, gdzie w twojej gminie znajduje się punkt zbierania elektrośmieci? A może zdarzyło Ci się już oddawać tam zepsute elektroodpady? Koniecznie pochwal się w komentarzu!

Lokatka

fot. Pexels

 

Przeczytaj również:

Jak wydać mniej pieniędzy podczas zakupów w sklepie spożywczym?

Co łączy pamiętnik zamykany na kłódkę z bezpiecznym hasłem internetowym?

Czy monety i banknoty można kolekcjonować?

15
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 33
  • 24
Komentarze