16.10.2017

Czytaj etykiety i oszczędzaj zdrowie

Jedzenie, które kupujesz ma wpływ na Twój organizm.

imgWyobraź sobie, że rodzice poprosili Cię o zakup kilku brakujących produktów niezbędnych do przygotowania zdrowego obiadu. Na Twojej liście znajdują się:

ryż długoziarnisty, jogurt naturalny, 4 papryki, 3 pomidory, cukinia, marchewka, 2 cebule.

Powoli zapełniasz koszyk warzywami i stajesz przed dużą lodówką, w której ustawione są jogurty. Który z nich wybrać?

Ten który jest w promocji i jego cena jest niższa o 15%? A może ten w kolorowym opakowaniu, który widziałeś wczoraj w reklamie telewizyjnej?

Po chwili przypominasz sobie zajęcia, z których dowiedziałeś się, że robiąc zakupy spożywcze trzeba zwracać uwagę na składniki podane na etykiecie.

Na pierwszym miejscu etykiety podawane są składniki, których jest najwięcej. Dalsze informacje to: data przydatności do spożycia, sposób przechowywania, waga, adres producenta. Na wielu produktach podawana jest również wartość odżywcza i energetyczna produktu.

Podczas zajęć rozmawialiście również o tym, że należy wybierać produkty, które nie zawierają dodatków oznaczonych literą „E” – zazwyczaj są to konserwanty lub wzmacniacze smaku, które mogą być bardzo niezdrowe. 

Teraz już wiesz, który jogurt wybrać. Myślę, że rodzice będą zadowoleni z Twoich zakupów :-).

Jeśli zaciekawił Cię ten wpis i chciałabyś poczytać więcej na temat zdrowego odżywiania polecam Ci książeczkę „Apetyt na zdrowie”.

Lokatka

 

 

Przeczytaj również:

Na czym nie warto oszczędzać?

Co pomaga w oszczędzaniu pieniędzy?

Chcesz nauczyć się oszczędzania?

82
Dodaj Komentarz
  • 18
  • 8
  • 9
Komentarze