05.10.2017

Co pomaga w oszczędzaniu pieniędzy?

5 podpowiedzi, dzięki którym ułatwisz sobie oszczędzanie

Czy miałeś kiedyś jakieś marzenie? Zależało Ci na przykład na nowym telefonie, profesjonalnych farbach do malowania czy teleskopie, dzięki któremu będziesz mógł oglądać gwiazdy? Jak się czułeś kiedy udało Ci się je spełnić? Z pewnością byłeś szczęśliwy :-). Czy wiesz, że możesz sobie ułatwić spełnianie marzeń? Wystarczy tylko zacząć oszczędzać. Pomoże Ci w tym:

img1. Wyznaczenie konkretnego celu – polecam Ci również spisanie pozytywnych skutków jego realizacji :-) 

2. Regularność – nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie przybliżą Cię do realizacji marzenia

3. Ustalenie konkretnej kwoty, którą co miesiąc będziesz odkładał

4. Zmiana nawyków – zastanów się, na co głównie wydajesz swoje pieniądze. Czy zamiast przygotować w domu zdrową kanapkę nie idziesz na skróty i nie kupujesz drugiego śniadania w drodze do szkoły? Z pewnością łatwiej będzie Ci oszczędzać zmieniając nawyki i samodzielnie przygotowując drugie śniadanie, które będzie zdrowsze i tańsze.

5. Planowanie wydatków – może Ci w tym pomóc tabela, która będzie miała 3 kolumny, do których wpiszesz: niezbędne wydatki, wydatki, z których możesz zrezygnować, wydatki, które możesz ograniczyć. Od razu zauważysz ile pieniędzy możesz przeznaczyć na spełnienie marzenia. Taką samą tabelę zrobiłam na potrzeby mojego eksperymentu finansowego, który na zaproszenie jednego z blogowiczów – Jaśka przedłużyłam do końca wakacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak Kuba i Kasia spełnili swoje marzenie o podróży do Afryki przeczytaj książeczkę „Kuba Pieniążek oszczędza na wielką podróż. Zacznij przygodę z oszczędzaniem”.

Lokatka

Przeczytaj również:

Jak długo trzeba oszczędzać?

Które cechy charakteru pomagają w oszczedzaniu?

Na czym nie warto oszczędzać?

Fotografia wykorzystana we wpisie pochodzi ze strony: pixabay.com

94
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 6
  • 13
Komentarze