22.02.2019

Z cyberbezpieczeństwem za pan brat

Ciąg dalszy pojęć od D do G. Usiądź i zapoznaj się!

img

Słownik pojęć od D do G

#################################################

D

Dialer Bardzo niebezpieczny typ wirusa komputerowego, który może wygenerować kolosalne rachunki za połączenie z Internetem. Wirus ten instaluje się na komputerze bez wiedzy i zgody użytkownika i poprzez numer dostępowy nawiązuje płatne połączenia, zwykle z dostawcą usług znajdującym się najczęściej w innym kraju.

Doxing Są to działania polegające na ustalaniu tożsamości anonimowej osoby w Internecie, która ukrywa się pod pseudonimem. Często oprócz danych osobowych zdobywa się numer telefonu, dane adresowe czy adresy  kont użytkownika w różnych serwisach, gdzie dostępnych może być więcej jego danych. 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

E

E-kartki W okresie świątecznym e-kartki stają się powszechnym sposobem przesyłania życzeń znajomym. Jednakże fałszywe e-kartki mogą zawierać wirusy lub złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować komputer. 

$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

F

Fake mail  Jest to fałszywa wiadomość internetowa. Istnieją portale fejkowe, które nie tylko same są źródłem fałszywych informacji, ale także posiadają i udostępniają mechanizmy (algorytmy, programy) pozwalające wysłać wiadomość z fałszywym adresem nadawcy. 

 Fałszywe wezwanie do kontaktu lub do zapłaty Wiadomość wykonana i rozsyłana w sieci przez przestępców przypomina cyfrowe wezwanie przesyłane przez rzeczywistą firmę. W jednym z nich naśladującym Pocztę Polską zgłaszano problem z zagubioną przesyłką. Jednak w treści nie podano numeru przesyłki oraz adresu placówki, pod którym można znaleźć paczkę.  Zamiast tego proponowano zajrzeć stronę (specjalnie spreparowaną i przypominającą oryginalną), na której prześledzimy ruch przesyłki wysyłanej przez Pocztę Polską, aby pobrać z niej dokument umożliwiający odbiór paczki.

 Fast flux To jedna z technologii funkcjonalna przy popełnianiu przestępstw internetowych np. phishingu. Fast flux przedłuża okres aktywności stron wyłudzających dane osobowe, pozwalając oszukać większą liczbę użytkowników.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 Grooming Przestępstwo polegające na wprowadzaniu w błąd nieletniego dziecka do lat 15. Grooming potocznie uważa się za bałamucenie i deprawowanie dzieci przez Internet.

 ******************************************************************

Informacje: Słownik cyberbezpieczeństwa

48
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 6
  • 2
Komentarze