29.11.2017

Bezpiecznie w domu i na drodze:)

Podsumowaniem listopadowych akcji „Bezpieczny na drodze" było spotkanie czwartoklasistów z policjantami. Jakie to ważne sprawy omawiano?

Uczniowie powtórzyli  z  zaproszonymi gośćmi zasady dotyczące prawidłowego przechodzenia przez ulicę, chodzenia poboczem, z odblaskami, rozpoznawania podstawowych znaków drogowych. Nie zapominano także o telefonach alarmowych.

Panowie  policjanci przypomnieli, że po połączeniu z pogotowiem należy:

  •  przedstawić się.
  •  powiedzieć, ile ma się lat.
  •  powiedzieć, gdzie się znajduje.
  • powiedzieć, co się stało i dlaczego potrzebna jest pomoc.

 W takiej sytuacji powinniśmy  starać się być spokojni, odpowiadać na wszystkie pytania i uważnie słuchać osoby, z którą rozmawiamy.

Przypomnieli,  jak należy się zachować  w trudnych sytuacjach.

  • Jeśli w domu wybuchnie pożar należy od razu powiadomić o tym osobę dorosłą. Jeśli jesteś sam w domu, powinieneś jak najszybciej wybiec z niego, zamykając najlepiej drzwi za sobą, by zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru. Po straż pożarną należy dzwonić będąc dopiero w bezpiecznym miejscu – nie w środku zagrożonego domu.
  • Jeśli poczujecie gaz, natychmiast powinniście  powiadomić o tym dorosłych.  Nie wolno włączać urządzeń elektrycznych i świateł oraz zapalać zapałek czy zapalniczek. Należy szeroko otworzyć okno i wyjść na zewnątrz budynku.

Kilka chwil poświęcili także  rowerom. Ocenili stan przykładowego  –prawie było idealne.

Pokazali, gdzie odnajdziemy numer seryjny naszych ulubionych pojazdów.

Na koniec uczniowie wzięli udział  w SKO-wym quizie dotyczącym bezpieczeństwa na drodze. Pytania zadawali i odpowiedzi oceniali zaproszeni goście.