22.04.2020

Ziemia – nasz wspólny dom

Jest trzecią planetą od Słońca, ma 4,5 mld lat i od 1970 roku swoje święto :)

Idea Dnia Ziemi zrodziła się w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy ówczesnego senatora Gaylorda Nelsona, w dniu 22 kwietnia 1970r. Wtedy właśnie 20 mln Amerykanów wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, degradacji środowiska i zagładzie cennych przyrodniczo gatunków. 

fot.: www.pixabay.com

Nasza planeta od lat wysyła nam ostrzegawcze sygnały, których dłużej nie możemy ignorować. Ustanowiony pięćdziesiąt lat temu Dzień Ziemi, przypomina o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.                                      

Zacznij od 12 kroków, które możesz zrobić  już dziś:

1. Dzień bez samochodu.Kiedy możesz nakłoń rodziców do z korzystania z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.

2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.

3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.

4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat.

5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnej rzeczy.

6. Naprawiaj zamiast wyrzucać.

7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.

8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.

9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.

10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy.

11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!

12. Szukaj wielorazowych zamienników . Kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

39
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 2
  • 9
Komentarze