31.05.2021

Poznaj piramidę aktywności ruchowej

img

Na samym dole piramidy mamy codzienne czynności wykonywane w domu: sprzątanie, w którym powinny także uczestniczyć dzieci, wynoszenie śmieci, pomaganie w ogrodzie, na podwórzu i na skwerku, chodzenie na spacery z psem. Ten rodzaj ruchu, taki przy okazji, może mieć miejsce także w drodze do szkoły i w szkole.W miarę możliwości należy chodzić pieszo, jeździć na rowerze, chodzić po schodach. W szkole  należy wychodzić na podwórze, czy boisko co najmniej w czasie jednej z przerw, uczestniczyć zawsze w lekcjach wychowania fizycznego, robić z nauczycielem krótkie ćwiczenie w czasie lekcji, szczególnie  na lekcjach odbywających się po południu.

Na drugim poziomie piramidy mamy już aktywność specjalną, a nie przy okazji. Do niej potrzebny jest jakiś sprzęt: piłka, skakanka, wrotki, hulajnoga, rower, rakietki. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa; wykonywania w tej aktywności w odpowiednim miejscu i w towarzystwie. W wielu miejscowościach wyznaczone i zorganizowane są specjalne place: zabaw dla dzieci, ćwiczeń fizycznych dla młodzieży i dorosłych, ścieżki zdrowia, dostępne boiska sportowe, np. orliki przy szkołach.

Na trzecim miejscu sytuują się już zajęcia fizyczne, prowadzące do wykształcania umiejętności, wykonywane z trenerem, czy opiekunem, np. pływanie, taniec, judo, gra w tenisa.  Ważne jest, aby były to zajęcia, które sprawiają dzieciom radość i które rozwijają ciało dziecka wszechstronnie. Do takich aktywności należy przede wszystkim pływanie. W wielu programach szkolnych krajów europejskich nauka pływania należy do obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. Wśród aktywności fizycznej zapewniającej wszechstronny rozwój organizmu sytuowany jest taniec. Zawiera elementy gimnastyki, prowadzony jest przy muzyce i wymaga społecznego kontaktu. Potrzeba tańca i wykształcenia umiejętności tanecznego ruchu mają dobroczynny wpływ na późniejszą aktywność fizyczną dorosłych i także osób starszych, podtrzymując ich zdrowie i dobre samopoczucie.

Na szczycie piramidy jest siedzenie, oznaczające de facto brak ruchu. Tymczasem siedzenie zajmuje najwięcej czasu w ciągu dnia. Siedzi się w szkole i w domu; przy oglądaniu telewizji oraz przy komputerze.

17
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 5
  • 1
Komentarze