22.01.2017

DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy możne uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie,  a dostęp do pokarmu utrudniony.

O tym jak ważne jest dokarmianie ptaków zimą uczniowie dowiedzieli się podczas zajęć w szkole, które odbyły się 13 i 19 stycznia 2017 roku.

Dzieci wiedzą teraz, że ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł.

Dokarmianie kończymy wraz z nastaniem wiosny ( przed końcem kwietnia ), a w zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.

Następnie uczniowie oglądali ptaki zimujące w Polsce, słuchali odgłosów oraz obejrzeli film o własciwym dokarmianiu ptaków oraz o przygotowaniu dla nich smakołyków.

Uczniowie, doskonale wiedzą i radzą sobie z pomocą, i dokarmianiem ptaków. Za szkolnym boiskiem od lat jest ,,ptasia stołówka” do której zaglądają zgłodniałe ptaki i chętne do pomocy dzieci. Codziennie ktoś dosypuje ziarenka, okruchy, a głodne ptaki zawsze odwiedzają to miejsce. Dzieci często wędrują wzdłuż rzeki bo tam już czekają kaczki, które również są wdzięczne za okazywaną pomoc.

MultimediaMultimediaMultimedia

Multimedia