23.02.2023

Ciekawostki Lokatki🦒🦒

AR – tam, gdzie świat realny przenika się ze światem wirtualnym Rozszerzona rzeczywistość AR to technologia, dzięki której na trójwymiarowy obraz świata rzeczywistego możemy nakładać cyfrowe elementy.

Wyobraź sobie, że idziesz ulicą, którą dobrze znasz. Masz na sobie niezwykłe okulary, dzięki którym na chodniku zamiast mijać tylko pieszych, spotykasz superbohaterów. Innym razem jesteś z rodzicami na wycieczce zagranicznej i zwiedzacie miasto, w którym jesteście pierwszy raz. Wszyscy nosicie okulary i słuchawki, dzięki którym nieznane dotąd miejsca możecie odkrywać z wirtualnym przewodnikiem, który opowiada ciekawostki i podpowiada, gdzie dalej pójść. Przez okulary widzicie świat z dodatkowymi oznaczeniami. Obok różnych restauracji pojawiają się opisy z rodzajem jedzenia, które jest tu serwowane i opinie klientów o tym miejscu. Dzięki temu łatwiej jest Wam się na coś zdecydować.

Brzmi nierealnie? Tak właśnie być może w przyszłości będzie wyglądała rozszerzona rzeczywistość AR (z ang. augmented reality). Ta technologia łączy świat realny ze światem wirtualnym. Pozwala zobaczyć świat rzeczywisty, na który nałożone są cyfrowe dodatki. W niektórych przypadkach, żeby poobserwować i zanurzyć się w świat pół prawdziwej, pół wirtualnej rzeczywistości, potrzeba specjalnych okularów. Dzisiaj jednak najczęściej można doświadczyć tej technologii już za pomocą zwykłego smartfona z kamerą. Na razie rozszerzoną rzeczywistość wykorzystujemy zwykle w celach rozrywkowych, ale niedługo wraz z rozwojem tej technologii może będziemy posługiwać się nią także w innych dziedzinach.

img

Na co dzisiaj pozwala technologia rozszerzonej rzeczywistości?

  • Na urozmaicenie gier – w tej chwili najczęściej rozszerzoną rzeczywistość AR kojarzymy z rozrywką. Tę technologię wykorzystywała popularna kiedyś gra, której uczestnicy odwiedzali prawdziwe miejsca i szukali w nich ukrywających się wirtualnych stworków.
  • Wirtualnie przymierzyć ubrania lub sprawdzić, czy komuś pasowałaby nowa fryzura. Istnieją też aplikacje, w których można na nowo zaaranżować swój dom i zobaczyć, jak wyglądałyby nowe meble np. w naszym pokoju.
  • Zmierzyć odległość np. od biurka do ściany lub szerokość naszego łózka. A to wszystko bez miarki, jedynie ze specjalną aplikacją.
  • Zobaczyć prehistoryczne zwierzęta w naturalnych wymiarach.

 img

Gdzie być może w przyszłości będziemy wykorzystywać technologię rozszerzonej rzeczywistości?

  • Do wskazywania drogi np. na dworcach lub na lotniskach.
  • Do organizacji szkoleń, w których nowi pracownicy, niczym w realnym świecie, przygotują się do nowej pracy.
  • Do pokazywania instrukcji pracownikom, którzy zajmują się składaniem skomplikowanych maszyn.
  • Do stworzenia niezwykłych animacji i atrakcji w nowoczesnych muzeach.

 

Otaczający nas świat jest i tak już niezwykle inspirujący i interesujący, ale z technologią AR może być jeszcze ciekawszy. A czy Tobie zdarzyło się już kiedyś spotkać z technologią rozszerzonej rzeczywistości? Daj mi znać w komentarzu :)

Lokatka

Fot.:pexels.com

Warto przeczytać także:

Ministerstwo edukacji odwołało wszystkie jutrzejsze lekcje – ale czy na pewno?

Wyobraźnia, ryzyko i innowacja, czyli czym są startupy

Co zrobić, aby zostać Mistrzem w SKO?

AR – tam, gdzie świat realny przenika się ze światem wirtualnym - Szkolne Blogi

29
Dodaj Komentarz
  • 23
  • 18
  • 19
Komentarze