14.03.2019

Najbardziej fascynująca liczba świata-Pi. Dziś jest jej święto.

Powiedzmy sobie- Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto:)

Oto, skąd się bierze liczba Pi...

Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się ono dużą popularnością. Z tej okazji pieczone są tam okrągłe placki ("pie" wymawia się podobnie do "pi") i dyskutuje się o dziwnych właściwościach liczby Pi.

Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa "perimetron”, oznaczającego obwód. Datę 14 marca na Dzień Liczby Pi wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, tak jak przybliżoną wartość ludolfiny.

Liczba π w kosmosie
Matematycy od dawna starają się wyznaczyć jak najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. W 1610 roku holenderski uczony Ludolf van Ceulen podał 35 cyfr po przecinku. Na jego cześć liczba π nazywana jest czasem ludolfiną. Angielski matematyk William Shanks podał w 1874 roku 707 cyfr po przecinku. Okazał się jednak pechowcem — kilkadziesiąt lat później zauważono, że popełnił błąd przy obliczaniu 528. cyfry po przecinku - zajęło mu to bagatela 15 lat:* Dziś za pomocą komputera można obliczyć miliony cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Wszystkie znane dowody świadczące, że liczba π jest niewymierna, wymagają nieszkolnej wiedzy z matematyki. Pierwszy dowód podał matematyk Johann Lambert w 1761 roku. Liczba π występuje
w wielu zagadnieniach matematycznych. Pełni ona tak szczególną rolę, że uczeni, poszukując kontaktu
z cywilizacjami pozaziemskimi, wysłali w kosmos drogą radiową informację o wartości liczby π. Wierzą,
że inteligentne istoty spoza Ziemi (o ile istnieją) znają tę liczbę i rozpoznają nasz komunikat.

Jak urodziny, to zapraszamy na urodzinowy torcik:))

                                                      Pi pie2.jpg

        

 

9
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 10
  • 1
Komentarze