27.02.2019

DZIEŃ POLARNEGO NIEDŹWIEDZIA

"Zmian klimatu nie powstrzymają moje łzy, możesz zrobić to Ty!"

Dzsiaj wypada jego dzień!
Co wiesz o tym sympatycznym lądowym drapieżniku??

Niedźwiedź polarny jest zwierzęciem wzbudzającym ludzką sympatię, jest bielutki, puchaty a jego pysk wygląda na uśmiechnięty, młode niedźwiadki wyglądają jak pluszowe przytulanki. Tymczasem jest to największy lądowy drapieżnik, bardzo dobry i skuteczny myśliwy wytrzymujący warunki, których większość żywych organizmów na Ziemi nie byłaby          w stanie znieść. Niedźwiedzie wykształciły cechy wyglądu i zachowania umożliwiające im przetrwanie w niegościnnym środowisku Arktyki, i zniszczenie tego środowiska będzie oznaczać dla nich zagładę. 

Wykorzystajmy Dzień Niedźwiedzia Polarnego do przypomnienia o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i  jego sąsiadów leży w naszych rękach.

Zachęcam do bliższego poznania tego fascynującego zwierzęcia, wierząc, że im więcej się o nim dowiecie, tym większa będzie Wasza motywacja do jego ochrony!

Od 1880 roku średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0,85°C i wzrasta coraz szybciej. Zjawisko wzrostu średniej temperatury na Ziemi nazywamy globalnym ociepleniem (globalnym, bo dotyczy całej Ziemi, czyli globu).

Ikoną skutków zmian klimatu stał się niedźwiedź polarny. Ocieplenie klimatu jest największym zagrożeniem dla przetrwania tego gatunku. Niedźwiedzie polarne do przetrwania potrzebują pokrywy lodowej, polują z niej na morskie ssaki i ryby. W związku z podnoszeniem się średniej temperatury na Ziemi pokrywa lodowa Arktyki wcześniej niż kiedyś topi się z nadejściem wiosny i później niż kiedyś przyrasta na jesień, wydłuża się więc okres w ciągu którego niedźwiedzie nie mogą sprawnie polować co prowadzi często do śmierci głodowej.

                                                                 Prawda i fałsz o niedźwiedziu polarnym

1.Niedźwiedzie polarne żyją w Arktyce (na biegunie północnym). (prawda)

2. Polują na foki oraz pingwiny. (fałsz, pingwiny żyją na półkuli południowej)

3. Młode niedźwiedzie wychowywane są wyłącznie przez samicę, samiec może być dla nich zagrożeniem. (prawda)

4. Skóra niedźwiedzi polarnych jest czarna. (prawda, dzięki temu skóra absorbuje ciepło słoneczne)

5. Grube futro niedźwiedzi chroni je przed utratą ciepła w lodowatej wodzie. (fałsz, futro chroni przed zimnem na lądzie, w wodzie przed chłodem izoluje warstwa tłuszczu pod skórą)

6. Pod skórą niedźwiedzie mają warstwę tłuszczu, która izoluje je przed zimną wodą. Warstwa ta może mieć nawet 6 cm grubości. (fałsz, może mieć prawie 12 cm) 

7. Niedźwiedź polarny może biec z prędkością 40 km/h. (prawda)

8.Dla niedźwiedzi polarnych większym problemem niż zimno jest przegrzanie. (prawda, dlatego niedźwiedź porusza się powoli a biega tylko na krótkie dystanse)

9. Niedźwiedzie polarne zapadają w sen zimowy jak niedźwiedzie brunatne. (fałsz, niedźwiedzie polarne nie hibernują jak niedźwiedzie brunatne) • Samica rodzi młode w śnieżnej jamie, w której rodzina pozostaje przez kolejne 3 miesiące. (prawda) 

10.Niedźwiedzie polarne są uzależnione od arktycznej pokrywy lodowej, gdy lód zbyt szybko topnieje, nie mogą polować i giną z głodu. (prawda) 

11.Niedźwiedzie świetnie pływają i nurkują, więc gdy pokrywa lodowa Arktyki się zmniejsza nie przeszkadza im to, bo mogą płynąć długo, aby znaleźć kawałek lodowej kry. (fałsz, niedźwiedzie dobrze pływają, ale często giną z wyczerpania gdy muszą płynąć zbyt długo aby znaleźć lodową krę)

Co możemy zrobić w tym temacie? niedzwiedz-polarny-ruchomy-obrazek-0016

Możemy choćby nie suszyć włosów suszarką, tylko pozwolić im wyschnąć, rozwiesić równo pranie, tak aby ograniczyć prasowanie, pozamiatać zamiast odkurzać, zagrać w grę planszową albo w badmintona zamiast w grę na komputerze lub konsoli, zamiast samochodem to rowerem, po obejrzeniu filmu zaraz wyłącz tv, wyłączaj urządzenia- gdy z nich nie korzystasz- masz wybór..

 

 

13
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 8
  • 2
Komentarze