27.02.2022

CYBERBEZPIECZEŃSTWO, CZYLI JAK NIE DAĆ SIĘ ZHACKOWAĆ?

Częśc trzecia. Porady dla każdego. Podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa.

Podobnie jak świat fizyczny, internet może być bezpieczny lub nie, a decydują o tym Twoje nawyki.

Jesteś bezpieczny, jeśli przechodzisz przez przejście dla pieszych i stosujesz się do sygnalizacji świetlnej, ale gdy spacerujesz późno w nocy z wystającą z kieszeni gotówką, narażasz się na niebezpieczeństwo.

W internecie także trzeba przestrzegać kilku zasad, które są bardzo proste, ale nie każdy je zna. Wykonaj przygotowany przez nas test, a dowiesz się, w jakim stopniu narażasz swoje cenne pliki, wrażliwe dane, a nawet pieniądze, używając internetu tak jak do tej pory.

  1. "Sprawdzaj bardzo dokładnie adres nadawcy wiadomości – w skrzynkach pocztowych najczęściej widzimy, że napisał do nas Jan Kowalski, a nie kowlaski@nazwafirmy.pl. I temu, co znajduje się po @ warto uważnie się przyglądać – dzięki temu możesz rozpoznać oszustwo Adres może wyglądać tak: nazwafirmy.pl lub nazwaflrmy.pl. Różnią się jedynie literkami „i” oraz „l”(małe L). Oszuści liczą, że nie zauważysz tej drobnostki.
  1. Sprawdzaj dokładnie adres strony, upewnij się również, że zaczyna się on od skrótu https://, a nie skrótu http://. Unikaj witryn bez „s”. Sprawdzaj również certyfikaty stron – wystarczy kliknąć w ikonę kłódki w pasku adresu www. Tylko zgodność adresu, obecność skrótu „https” w adresie oraz prawidłowy certyfikat świadczą o tym, że strona jest bezpieczna.
  1. Adres logowania do banku najlepiej ustawić w zakładce w swojej przeglądarce internetowej. Warto pamiętać, że paski adresu często służą jako paski wyszukiwarek i przenoszą nas do wyników wyszukiwania, a nie od razu do strony banku. Czasami przestępcom udaje się kupić pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania i podstawiona strona może okazać się fałszywa. Korzystając z zakładki możemy tego uniknąć.
  1. Unikaj klikania w podejrzane linki przysłane pocztą. Pamiętaj, że banki nigdy nie wysyłają linków do serwisu transakcyjnego. Jeśli kliknięcie w link jest konieczne – wcześniej najedź na niego kursorem (ale NIE KLIKAJ!) – w ten sposób sprawdzisz adres, gdzie faktycznie prowadzi link. Jeśli wyświetli się inny adres niż ten widoczny w linku to masz do czynienia z oszustwem.
  1. Używaj trudnych haseł i często je zmieniaj – zdarzyło Ci się, że dziecko odblokowało twój telefon wpisując losowy nr pin? Jeśli masz łatwe hasło to przestępcy łatwo je odgadną. Zamiast hasła123456 albo password użyj MoJeBaRDoTudneHasło#5).
  1. Unikaj pobierania plików z poczty – szczególnie od nadawcy, którego nie znasz. Wśród niebezpiecznych plików są m.in. te z rozszerzeniem .exe czy .scr.
  1. Ważne zmiany potwierdzaj telefonicznie lub w bezpośrednim kontakcie - oszuści mogą podszyć się pod przełożonego albo prezesa firmy. Gdy czynność należy podjąć niezwłocznie (np. wykonanie przelewu) – warto zadzwonić do osoby zlecającej lub po prostu spotkać się z nią i potwierdzić.
  1. Rób niezależną archiwizację – ważne dane firmy powinny być przechowywane przynajmniej w 2 niezależnych miejscach, z czego jedno poza firmą (np. w bezpiecznej chmurze lub dysku przechowywanym w bezpiecznym miejscu). Wówczas ani pożar, ani zaszyfrowanie dysków firmy przez przestępców – nie sparaliżuje firmy na długo)."

https://www.pkobp.pl/centrum-analiz/rozwoj-biznesu/aktualnosci/trendy-inspiracje/cyberbezieczenstwo-ochrona-firmy-w-internecie/

 🔏 🔐 🔒 🔓 🔏 🔐 🔒 🔓 🔏 🔐 🔒 🔓  🔏 🔐 🔒 🔓

4
Dodaj Komentarz
  • 30
  • 24
  • 4
Komentarze