08.01.2018

Historia Szkolnych Kas Oszczędności

W dzisiejszym wykładzie naszej Akademii Pieniądza przypominamy informacje o tym kiedy, gdzie i w jaki sposób powstało SKO. Będą to wiadomości bardzo przydatne do naszego szkolnego konkursu o historii PKO i SKO , który odbędzie się w drugiej połowie stycznia.

h7.png

Pomysł by najmłodsi uczyli się oszczędzać ma bardzo długą historię. Wyrasta on z ducha oświeceniowej zasady, żeby uczyć, bawiąc. Według ówczesnych mężów stanu nauka miała również obejmować codzienną, praktyczną ekonomię. W XIX wieku w Europie (między innymi w Belgii, Niemczech, Anglii, Francji, i Austrii) powstają pierwsze szkolne kasy, do których uczniowie mogą wpłacać swoje kieszonkowe. W kronikach American Academy of Political and Social Science z 1892 pojawiają wzmianki o idei oszczędzania w szkolnych kasach oszczędności..

h11.jpg

Również w Polsce od początku XX wieku podejmowano kroki w celu przeszczepiania tego pomysłu. W 1925 r. Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Stanisław Grabski, wydał okólnik głoszący, że młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy. Celowi temu służyć miało między innymi tworzenie Szkolnych Kas Oszczędności. Pierwsze z nich powołano w 1927 r. W Polsce 14 stycznia 1935 r. przekazano prowadzenie SKO Pocztowej Kasie Oszczędności. Prowadzenie SKO traktowane było jako ważny element edukacji społecznej w rodzącej się po latach zaborów państwowości polskiej. Po II wojnie światowej Pocztowa Kasa Oszczędnosci została przekształcona  w Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski. Działalność kas w wielu szkołach została przerwana przez wybuch II Wojny Światowej.

h13.jpg

Prawdziwy renesans Szkolnych Kas Oszczędności nastąpił  w okresie powojennym. W ciągu kilku lat założono ich ponad 20 tysięcy. W organizowanym wtedy konkursie SKO - Olimpiadzie Oszczędnych - do wygrania były między innymi: rowery, radioodbiorniki, zegarki, sprzęt sportowy i fotograficzny. W tych czasach takie nagrody  były kusząca perspektywą dla młodzieży szkolnej. Grupowo można było wygrać głównie wycieczki - do stolicy albo nad morze. Uczniowie zarabiali drobne sumy przy wykopkach ziemniaków, sianokosach, sprzedając butelki, prowadząc sklepiki szkolne czy zbierając zioła i jagody.

h10.jpg

Pod koniec lat 60. PKO BP zaczęło organizować konkurs dla odkładających oszczędności w szkolnych kasach pod hasłem "Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO", w którym do dziś biorą udział szkoły z całej Polski. Niestety w latach osiemdziesiątych odkładanie w Szkolnych Kasach Oszczędności staje się mniej popularne i powoli podupada.

h4.jpg

Decyzją Zbigniewa Jagiełło, Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego, bank realizuje projekt rewitalizacji Szkolnych Kas Oszczędności zmierzający do unowocześnienia programu SKO poprzez dostosowanie go do wymogów XXI wieku. Rok szkolny 2010 / 2011 to wprowadzenie projektu do Internetu. 20 stycznia 2011r. utworzono, cieszącą się dużą popularnością platformę "Szkolne.Blogi.pl" [www.szkolneblogi.pl], a w czerwcu uruchomiono profil w serwisie Nasza Klasa, o nazwie "Szkoła Oszczędzania. Aktualnie w programie SKO prowadzonym przez PKO Bank Polski uczestniczy ponad 4500 społeczności szkolnych z całego kraju (co trzecia szkoła podstawowa w Polsce). Liczba dzieci oszczędzających w Szkolnych Kasach Oszczędności oscyluje wokół 150 tysięcy. Obecnie głównym celem prowadzenia Szkolnych Kas Oszczędności jest edukacja ekonomiczna. Taką rolę ma spełniać organizowany dla szkół od ponad 40 lat konkurs. Co roku bierze w nim udział kilkaset szkół z całej Polski w tym również od 2 lat nasza szkoła.

h1.jpg

Więcej na temat historii SKO możecie się dowiedzieć z strony:

http://www.pkobp.pl/dzieci-uczniowie-i-studenci/szkolne-kasy-oszczednosci/o-sko/historia/

h6.jpg

160
Dodaj Komentarz
  • 17
  • 20
  • 6
Komentarze