24.01.2016

FERIE CZAS RADOSNEJ I BEZPIECZNEJ ZABAWY

Dla uczniów naszej szkoły minęła połowa ferii. Ferie to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby przebiegły one nadal szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do szkoły, przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zasad zachowania.

Na sankach i nartach: - Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.

- Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach - nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować.

- Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierównoś ci. - Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.

  

Na lodowisku: - Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów! - Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!

  

W zimie jezdnia jest śliska, dlatego: - Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych. - Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle. - Nie przebiegaj przez jezdnię. - Przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo. - Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.

 

 

BEZPIECZNY STOK

KODEKS NARCIARSKI

1. Wzgląd na innych narciarzy i snowboardzistów Każdy narciarz i snowboardzista powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.


2. Panowanie nad prędkością i stylem jazdy Każdy narciarz i snowboardzista musi zjeżdżać z prędkością i stylem dopasowanymi do widoczności, własnych umiejętności, terenu, warunków śniegowych i pogodowych oraz do natężenia ruchu.

3. Wybór toru jazdy Narciarz i snowboardzista znajdujący się powyżej na stoku musi wybrać taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzom i snowboardzistom znajdującym się przed nim.

4. Wyprzedzanie Wyprzedzać wolno z góry, z dołu, z prawej lub z lewej strony, jednakże w bezpiecznym odstępie od innych narciarzy lub snowboardzistów.


5. Wjazd na trasę, ruszanie z miejsca i jazda do góry Każdy narciarz i snowboardzista, który wjeżdża na trasę, zamierza ruszyć z miejsca, wykonać skręt pod górę lub jechać pod górę musi upewnić się, patrząc w górę i w dół czy może to zrobić bez zagrożenia dla innych.

6. Zatrzymanie się Tylko w razie absolutnej konieczności wolno zatrzymywać się w wąskich lub niewidocznych z góry odcinkach trasy. Po ewentualnym upadku narciarz i snowboardzista winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko, jak to tylko jest możliwe.


7. Podchodzenie i schodzenie Narciarz i snowboardzista, który wchodzi pieszo do góry lub schodzi pieszo w dół musi poruszać się poboczem trasy.


8. Stosowanie się do oznaczeń Każdy narciarz i snowboardzista musi stosować się do znaków i sygnalizacji ustawionych na trasach.


 

128
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 12
  • 6
Komentarze