27.10.2017

Dukaty Decjusza

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki do udziału w Programie Dukaty Decjusza. Zaproszenie było wyróżnieniem Szkoły za aktywność w SKO zaproponowanym przez Bank PKO BP - Fundatora Dukatów Decjusza. Wzięli w niej udział uczniowie, którzy wyróżnili się w ubiegłym roku w realizacji zadań SKO.

 

Zajęcia odbyły się 25 i 26 października w pięknym,  zabytkowym, zespole pałacowo – parkowym w renesansowej Willi Decjusza w Krakowie.

 img

Bank PKO BP  w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza jest organizatorem wspomnianego projektu, a nasza szkoła znalazła się  w grupie szkół wybranych do wzięcia w nim udziału.

        Podczas pobytu w tym magicznym miejscu, zwiedziliśmy Zespół Pałacowo – Parkowy Willa Decjusza, poznaliśmy historię tego miejsca i postacie z nim związane. Szczególnie na uwagę zasługuje sylwetka Justusa Ludwika Decjusza, fundatora wspomnianej willi. Decjusz był  wytrawnym dyplomatą, wprawnym finansistą i wysoko postawionym królewskim dostojnikiem. Od roku 1520r., piastował stanowisko sekretarza króla Zygmunta Starego, by później zostać jego doradcą i zwierzchnikiem mennic koronnych. Stąd właśnie wybór Willi Decjusza na miejsce przeprowadzenia warsztatów.

img

img

img

 img

Same ,,Dukaty Decjusza” to cieszący się dużym zainteresowaniem program popularyzujący wiedzę o ekonomii, historii i numizmatyce. Tematami zajęć były wybrane zagadnienia związane z historią pieniądza – od starożytności po współczesność, jego wartością i rolą, polityką monetarną oraz numizmatyką. W części zajęć na tle epoki renesansu przedstawione były postacie Mikołaja Kopernika i Justusa Decjusza (jako autorów czołowych traktatów ekonomicznych swej epoki prowadzący spór dotyczący reformy monetarnej),  a także ich osiągnięcia w obszarze kształtowania polityki gospodarczej dawnej Europy i Polski.

img

img

 img

Całe warsztaty odbywały się w formie wykładów, prelekcji oraz zabaw edukacyjnych opartych na koncepcji uczenia się przez doświadczenie.

img

 img

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali prezentowanych informacji oraz brali aktywy udział podczas warsztatów plastycznych na których wybijali monety.

 

img

img

img

Z zainteresowaniem również uczestniczyli w spotkaniu  z średniowiecznym rycerzem, poznając  tradycje i historię rycerstwa.

 img

Wykładowcy i prowadzący poszczególne etapy warsztatów to eksperci i specjaliści z obszaru ekonomii i kultury, którzy wykazali się kunsztem nie tylko z zakresu ekonomii, ale metodyki pracy z uczniami, prowadząc zajęcia w sposób atrakcyjny i efektywny. Sprawili oni, że poznawanie historii poprzez odbywanie swego rodzaju podróży w czasie uczyniło naukę niezapomnianym i miłym przeżyciem.

img

img

img

img

img

Również noc spędzona w pałacowych komnatach oraz posiłki spożywane w restauracji usytuowanej w pałacowych piwnicach przysporzyło uczniom niemałych przeżyć.

 img

Podsumowanie pobytu i warsztatów, które miało formę sprawdzenia wiedzy uczniów poprzez zadawanie pytań, okazało się miłym zaskoczeniem, ponieważ nie było pytania, na które nasi uczniowie nie znaliby odpowiedzi.

 img

Całe nasze spotkanie przebiegało pod czujnym okiem pana Grzegorza Morka – koordynatora projektu, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za opiekę i organizację, jak również wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania tego bezpłatnego projektu.

,,Dukaty Decjusza” zostaną w pamięci naszych uczniów, a zdobyta wiedza będzie owocować w przyszłości.

 

Drugiego dnia po zakończeniu zajęć udaliśmy się dalej poznawać historię Polski , tym razem w HistoryLandzie , ale o tym bedzie w kolejnym wpisie.

 

 

 

 

52
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 2
  • 7
Komentarze