11.10.2022

Robot-ryba pomoże w usuwaniu mikroplastiku z mórz i oceanów

Mikroplastik to drobne cząsteczki tworzyw sztucznych, które są mniejsze niż 5 mm. Są obecne w wodzie i glebie, a nawet unoszą się w zanieczyszczonym powietrzu. Jak powstaje mikroplastik, dlaczego jest szkodliwy dla środowiska i co zrobić, aby oszczędzać naszą planetę?

imgMikroplastik powstaje głównie z naszych śmieci – plastikowych przedmiotów codziennego użytku (przeważnie plastikowych butelek i torebek foliowych) i ubrań wykonanych z syntetycznych tkanin, a nawet z kosmetyków. Gdy trafią do wody lub gleby, rozpadają się na coraz mniejsze kawałki. Mikroplastik powstaje również w trakcie jazdy samochodem – gdy opony ścierają się o asfalt, a nawet poprzez odpryskiwanie farby z budynków. Zatruwającym środowisko mikroplastikiem jest też brokat z zabawek czy kosmetyków.

Jakie ma on znaczenie dla środowiska? Kiedy mikroplastik znajdzie się w wodzie, jest często zjadany przez drobne organizmy wodne (plankton). Następnie plankton (wraz z mikroplastikiem w swoim organizmie) jest zjadany przez większe stworzenia, a te przez kolejne. Na końcu może trafić również na nasz stół – wraz z rybami.
Cząsteczki, które trafiły do gleby, potrafią przedostać się do roślin, w tym do zjadanych przez nas warzyw.

Co zatem możemy zrobić? Oto kilka podpowiedzi, aby oszczędzać planetę wspólnie z całą rodziną:

  • Nie kupujcie wody w butelkach. Najlepsze dla środowiska jest picie filtrowanej wody z kranu i używanie wielorazowych szklanych butelek.
  • Ograniczcie używanie foliowych torebek. Na zakupy zabierajcie wielorazowe, materiałowe torby.
  • Kupujcie jak najwięcej produktów na wagę i unikajcie jednorazowych opakowań.
  • Unikajcie herbaty w torebkach. Zamiast tego wybierajcie zaparzanie ziół, liści herbacianych czy owoców.
  • Wybierajcie ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Ubrania z tworzyw sztucznych pierzcie jak najrzadziej, w niskiej temperaturze, nastawiając minimalne wirowanie.
  • Unikajcie jednorazowych przedmiotów codziennego użytku, zastępując je wielorazowymi. Dotyczy to między innymi słomek, kubków, talerzyków, tacek czy rękawiczek.
  • Wiem, że brokat jest wspaniały do zabaw plastycznych, ale starajcie się korzystać z niego jak najmniej :-)


Czy oprócz powyższych rad można zrobić coś jeszcze? Ależ tak! Naukowcy z Chin opracowali maleńkiego robota przypominającego rybę, który zaprogramowany został do usuwania mikroplastiku z mórz i oceanów. Pływający robot zbiera szkodliwe substancje na swoim miękkim, elastycznym ciele.

A może masz inne pomysły na ograniczenie zużycia plastiku i oszczędzenie naszej planety? Koniecznie podziel się w komentarzu! Jestem ciekawa, co jeszcze wymyślisz :-)

Lokatka

 fot. Pexels

Przeczytaj również:

Jakie dane zostawiamy w internecie logując się do sieci?

Co zrobić ze szklanymi odpadami?

Wypłata pieniędzy podczas płacenia kartą za zakupy

9
Dodaj Komentarz
  • 24
  • 25
  • 10
Komentarze