13.12.2021

Co zrobić ze szklanymi odpadami?

Dżemy, kiszonki, przetwory owocowe bardzo często sprzedawane są w szklanych opakowaniach, które nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Aby tak się stało, muszą trafić do odpowiedniego pojemnika przeznaczonego na szkło.

Co ważne – szklanych opakowań nie musimy myć ani usuwać z nich etykiet, metalowych zamknięć, farb, czy nadruków. Tym zajmie się firma sortująca odpady, która dodatkowo podzieli opakowania na bezbarwne i kolorowe.

Później oczyszczone szkło jest kruszone. Nazywamy je wtedy stłuczką szklaną. Stłuczka szklana trafia do hut szkła, w których zostaje przetworzona na nowe wyroby, np. opakowania. Szklane odpady mogą również posłużyć jako surowiec do produkcji szkieł optycznych, past czyszczących lub jako składnik mas ceramicznych.

imgSegregacja odpadów to nasz wkład w ochronę środowiska naturalnego. Dzięki recyklingowi szkła oszczędzamy energię, wodę, piasek (koniecznie przeczytaj wpis Czy piasek może się kiedyś skończyć? – znajdziesz go tutaj), a także zmniejszamy emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
 
Teraz kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i robimy bardzo dużo zakupów, warto przypomnieć sobie zasady recyklingu odpadów, tak aby wszystkie śmieci trafiły do odpowiedniego pojemnika.
 
Czy wiesz, jakich szklanych odpadów nie można wrzucać do pojemników na szkło? Koniecznie napisz w komentarzu po tym wpisem.
 
Lokatka

Fot. pexels.com

Przeczytaj również:

Phishing - wszystko co warto wiedzieć, aby ustrzec się przed nim

Trening mózgu dla każdego

Ja nie marnuję, a Ty?

20
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 8
  • 5
Komentarze