10.09.2022

Weekendowy fakultet SKO dla rodziców

wrzesień 2022

W dzisiejszym fakultecie SKO chcielibyśmy napisać parę słów do rodziców, którzy dostrzegają potrzebę edukacji finansowej swoich dzieci.

Raz w miesiącu chcemy poruszać ważne kwestie dotyczące oszczędzania i będą to słowa kierowane do rodziców.

Tworząc poszczególne wpisy będziemy wykorzystywać informacje  zawarte w PORADNIKU DLA RODZICÓW wydanym przez PKO Bank Polski.

Znalezione obrazy dla zapytania oszczędzanie

Nauka oszczędzania rozwija m.in. zapobiegliwość, zaradność i systematyczność. Chyba każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało te cechy charakteru.

Oszczędzanie pieniędzy - Udane Finanse Osobiste

                  
Nie nauczycie swego dziecka bycia oszczędnym, jeśli jesteście rozrzutni i nie dajecie mu dobrego przykładu.  Nie wystarczy przecież po prostu dawać kieszonkowe...

Znalezione obrazy dla zapytania kieszonkowe


W ostatnich latach w naszym kraju stały się modne słowa: „przedsiębiorczość” i „bankowość elektroniczna”. Rozwój tej ostatniej jest oczywiście konsekwencją upowszechnienia internetu.

Znalezione obrazy dla zapytania elektroniczna bankowość

Wasze dziecko zapewne prawie codziennie korzysta z sieci, a jeśli tego jeszcze nie robi, jest to tylko kwestią czasu. Naszym zdaniem z nauką korzystania z nowoczesnych usług bankowych nie warto czekać do osiągnięcia przez dzieci pełnoletności. Bez umiejętności sprawnego posługiwania się współczesnymi zdobyczami techniki trudno mówić o sprawnym funkcjonowaniu w XXI wieku. Mając rachunek osobisty i internetowe konto, można szybciej i znacznie łatwiej realizować swoje codzienne potrzeby. Korzystanie z bankowości za pośrednictwem internetu jest już przecież standardem.

Znalezione obrazy dla zapytania elektroniczna bankowość
Konto bankowe, jeszcze niedawno było zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych, teraz może mieć także Wasze dziecko. Dzięki temu możecie je stopniowo wprowadzać w świat finansów. W nauce oszczędzania własne konto może pomóc nie mniej niż tradycyjna skarbonka, choć i ona jest przydatna dla najmłodszych dzieci.

                                      Znalezione obrazy dla zapytania konto oszczędnościowe pko bp                                                               

Jak rozpocząć edukację finansową?

Rodzice jako pierwsi wprowadzają swoje pociechy w świat finansów. Badania naukowe pokazują, że częściej oszczędzają dzieci, którym rodzice pomagają w edukacji finansowej.

Zanim zaczniecie namawiać dziecko do bycia oszczędnym, popracujcie nad swoją wiarygodnością, czyli sami zacznijcie oszczędzać. Wtajemniczcie dziecko, w jaki sposób oszczędzacie, np. że na konto oszczędnościowe (tj. wyżej oprocentowane od zwykłego rachunku bankowego) trafi część Waszego wynagrodzenia lub na lokatach odkładacie znaczną część premii, którą dostajecie co kwartał, żeby przeznaczyć te środki na wyjazd wakacyjny. Niech również wie, że stworzyliście poduszkę bezpieczeństwa  i że regularnie, co miesiąc, odkładacie nawet niewielką kwotę pieniędzy, byście za rok mogli kupić lepszy samochód albo kiedyś szybciej spłacić kredyt hipoteczny.

W tym miejscu warto dodać, że chociaż możliwości finansowe rodzin są różne, to wszyscy powinniśmy regularnie oszczędzać. Najbardziej powinni tę radę wziąć sobie do serca ci, którzy zarabiają niewiele, bo w razie utraty pracy czy długiej choroby szybciej odczują problemy finansowe.

 img

23
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 2
  • 13
Komentarze