27.11.2022

Czy wiesz, co robią lodówki na środku ulicy?

listopad 2022

Zdarzyło Ci się zobaczyć dużą lodówkę na ulicy i zastanowiło Cię to, czemu ktoś ją tam zostawił? To przestrzeń stworzona po to, by dzielić się jedzeniem, którego z różnych powodów sami nie możemy zjeść.

W Polsce marnuje się rocznie prawie 5 milionów ton jedzenia. Na świecie wyrzuca się około jednej trzeciej żywności, która została wyprodukowana. To mniej więcej tyle, ile potrzeba, aby wykarmić 2 miliardy osób.

Aby ograniczyć marnowanie żywności i jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska (koniecznie przeczytaj mój wpis na temat zrównoważonych zakupów) powstała idea foodsharingu (od angielskiego słowa foodsharing), czyli dzielenia się jedzeniem.

Pomysł narodził się w Niemczech w 2012 roku. Tam też powstawały pierwsze jadłodzielnie, czyli punkty, gdzie można było zostawić pokarmy, które nadawały się jeszcze do jedzenia i uratować je przed wyrzuceniem. Jadłodzielniami najczęściej są ogólnodostępne lodówki znajdujące się w miejscach publicznych albo szafki, w których można zostawić produkty, które nie muszą być schłodzone.

W tej chwili funkcjonuje w Polsce kilkadziesiąt jadłodzielni w różnych miejscach (w sklepach, w urzędach, na targach, a nawet w akademikach). Co najmniej 40 jadłodzielni działa w samej stolicy. Jedną z nich można znaleźć np. przy Urzędzie Dzielnicy Żoliborz. Oprócz Warszawy można je spotkać m.in. w takich miastach jak: Wrocław, Kraków, Grudziądz, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Szczytno, Zielona Góra, Legnica czy Jastrzębie-Zdrój.

Każda jadłodzielnia działa na swoich zasadach. Niektóre są dostępne codziennie przez całą dobę, inne – w określonych godzinach. Jedna reguła jest wspólna dla wszystkich punktów służących do foodsharingu – każdy może za darmo i anonimowo zostawić tam jedzenie i za darmo oraz anonimowo je stamtąd wziąć.

Pamiętaj jednak, że jedzenie pozostawione w jadłodzielni powinno być bezpieczne dla osoby, która je stamtąd zabierze. Dlatego przygotowałam Ci kilka wskazówek, czego w jadłodzielni nie można zostawiać:

  • jedzenia, które przekroczyło termin przydatności do spożycia „należy spożyć do”,
  • surowego mięsa,
  • produktów otwartych, np. otwartych puszek czy słoików,
  • produktów, które mają oznaki zepsucia, np. nieprzyjemny zapach czy pleśń,
  • potraw zawierających surowe jaja np. budyń, domowy majonez.

 

Czy w Twojej miejscowości jest jadłodzielnia? Informacją podziel się ze mną w komentarzu! Jestem bardzo ciekawa Twoich doświadczeń z ideą foodsharingu :)

Lokatka

Fot. pexels.com

13
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 11
  • 15
Komentarze