20.11.2016

Czy ludzie zawsze używali pieniędzy? Krótka historia pieniądza.

Pieniądze towarzyszą nam od zawsze. Wszystkie środki płatnicze przeszły długą drogę: pojawiały się, ewoluowały, niektóre zanikły, innych używamy do dziś.

Dawno, dawno temu nie było ani banknotów, ani monet. Ludzie po prostu wymieniali się towarami (tzw. "płacidła"). Jeżeli ktoś potrzebował np. zboża, dostawał je od innej osoby w zamian za np. krowę lub owcę.  Taką wymianę nazywamy barter. Takie wymiany często nie były sprawiedliwe. Nie było to również zbyt wygodne, dlatego zaczęto formować okrągłe blaszki (monety)  np. z miedzi, ze złota, srebra. Miały one określoną wagę i można było przypisać im określoną wartość. Pomysłodawcami takich pieniędzy byli Fenicjanie (starożytny lud mieszkający nad Morzem Śródziemnym). Potrzebowali oni takich metalowych pieniędzy, ponieważ dużo podróżowali. Sprzedawali jedne towary, kupowali drugie, a później znów je sprzedawali w innym miejscu. Władcy wybijali na nich swoje podobizny i imiona. Wówczas każdy wiedział, że jest to prawdziwy pieniądz. To wtedy ustalano, że monety można wytwarzać w jednym miejscu w każdym państwie. Ludzie, żeby mieć pieniądze, musieli  pracować lub sprzedawać.

 Natomiast pierwsze papierowe pieniądze (banknoty) pojawiły się w Chinach. Obecnie oprócz monet i banknotów posługujemy się "plastikowym pieniądzem", czyli kartą bankomatową. Również dokonujemy przelewów za pomocą internetu, czy sms. Mamy wówczas do czynienia z pieniądzem elektronicznym.

Czy wiesz, że:

- w Polsce pierwsze monety zaczęto wytwarzać za panowania Mieszka I i były to denary,

- najstarszą walutą narodową jest Funt,

- pieniądze, zarówno monety jak i banknoty, produkuje się w Mennicy Państwowej. Nikt inny nie może tego czynić,

- monetę, nazwaną złotym polskim, bije się od czasów Zygmunta Augusta (1564 r.) i nie jest wytwarzana ze złota, tylko ze srebra,

- pierwszy pieniądz papierowy wiąże sie z powstaniem kościuszkowskim. W 1794 roku wprowadzono bilety skarbowe.

 

img

2
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 6
  • 11
Komentarze