28.03.2019

Znacie kogoś kto nie lubi żelków ?

marzec

Podobny obrazMają różne kolory i kształty, a także smaki. Łączy je jedno – rzesze fanów na całym świecie – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. 28 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Żelków. Trudno się im oprzeć, ale dietetycy ostrzegają, by jeść je z umiarem.

 

Większość tych kolorowych przekąsek, poza energią, nie dostarcza organizmowi żadnych wartości odżywczych, a jedynie substancje, które w przyszłości mogą doprowadzić do nadwagi, miażdżycy, otyłości, a nawet cukrzycy. 

Dlatego należy się nimi objadać z umiarem.

 

Historia żelków

Kto wymyślił żelki ? Kto dał nam możliwość zakochania się w tej formie słodkości? Oczywiście cukiernicy. I to całkiem niedawno. Bowiem pomysł połączenia cukru, owoców oraz żywicy drzewa akacjowego powstał prawie 160 lat temu, a już w latach 60-tych XIX wieku angielskie fabryki produkowały tzw. „jelly babies”.

Niemal sześćdziesiąt lat później, w 1922 roku – niemiecki cukiernik z Bonn, Hans Riegel (właściciel manufaktury słodyczy HariboHAns RIegel BOnn  ) dopracował recepturę oraz nadał pysznej galaretce nietypowy kształt. Inspirowany jarmarczno-cyrkową rozrywką dał żelkowi formę tańczącego misia. W ten sposób powstał pradziad najbardziej kultowych żelków na świecie. Bo miś, o którym tutaj rozprawiamy- to uwielbiany przez pokolenia “ złoty miś “ Haribo. W 1945 roku- firmę przejęli i błyskawicznie rozwinęli synowie Riegla- Hans Junior oraz Paul.

Jak powstają żelki w XXI wieku? Smak oczywiście leży w gestii cukiernika. Ale kształt to zasługa… projektanta. Projektant szkicuje kształt żelka,  szkic skanowany jest do komputera, gdzie powstaje jego trójwymiarowy prototyp. Następnie frezarka wycina gipsowy model naszego specjału oraz wzór do stempli. Wzór odciska się w tacach wygładzonych skrobiowym proszkiem. Tacki zalewa się gorącą, żelkową miksturą i suszy.

Aktualnie próżno szukać w żelkach żywicy. Głównym składnikiem tych przysmaków jest żelatyna, agar-agar lub skrobia . Składnik drugi to owocowy sok. Trzecim elementem jest wosk pszczeli, którym powleka się żelki po wysuszeniu. To dzięki niemu nie kleją się i są takie błyszczące.

Wspominany wcześniej Hans Riegel Junior to bardzo inspirująca i wszechstronna postać. Wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Niemiec w badmintona, obronił doktorat z ekonomii na Uniwersytecie w Bonn i był twórcą ponad 200 słodyczy, np. popularnej gumy Maoam– głównej konkurentki Mamby. Często powtarzał, że pomysły na nowe smakołyki przychodzą do niego podczas czytania komiksów i oglądania filmów dla dzieci. Jak często powtarzał: Kocham dzieci. Są moimi klientami. Aby sprostać ich oczekiwaniom, muszę być blisko ich świata.

 

Riegel umarł w 2013 roku w wieku 90 lat.

 

http://przelewybezgranic.com/miedzynarodowy-dzien-zelkow/

5
Dodaj Komentarz
  • 19
  • 26
  • 20
Komentarze