18.02.2022

Bezpieczeństwo w internecie!

Co to jest bezpieczeństwo w sieci? Najprościej da się to określić jako korzystanie z Internetu tak, aby nie zaszkodzić sobie ani innym.

Obecnie trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu. Wykorzystujemy go do pracy, nauki i rozrywki. Stało się to szczególnie konieczne w dobie pandemii, gdy wiele z tych czynności wykonywaliśmy zdalnie. W sieci robimy zakupy, załatwiamy sprawy urzędowe, a także dokonujemy przelewów bankowych. Jednak jak być bezpiecznym w internecie?

Co to jest bezpieczeństwo w sieci? Najprościej da się to określić jako korzystanie z Internetu tak, aby nie zaszkodzić sobie ani innym. Powinieneś bowiem rozważnie i ostrożnie dysponować swoimi danymi osobowymi oraz informacjami ze swojego życia. Bardzo łatwo jest przekroczyć granicę, gdy chociażby w mediach społecznościowych dzielisz się wieloma szczegółami ze swojego życia zawodowego czy prywatnego. Przez nieuwagę możesz też zostać ofiarą ataku hakerskiego – jego konsekwencje nierzadko bywają bardzo poważne.

Sprawdź zatem wszystkie nasze propozycje działań, które warto podjąć, żeby być lepiej chronionym w internecie. Z nimi z pewnością poczujesz się bezpieczniej. Twoje dane, wizerunek i pieniądze nie trafią w niewłaściwe ręce.

 

Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.

Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

 

Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

 

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

 

Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

 

Korzystaj z umiarem z internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

 

img

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 9
  • 4