08.04.2019

Nasza teatralna przygoda

27 marca br. grupa teatralna z naszego gimnazjum wzięła udział w III Powiatowym Przeglądzie Teatralnym, który miał miejsce w Brzozowskim Domu Kultury. Wydarzenie to związane jest
z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru uchwalonego w 1961 r. Ma ono na celu promocję teatru, uświadamianie wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym oraz wzmacnianie przyjaźni i więzi międzyludzkich.

Przedstawiany przez naszą grupę spektakl „Balladyna”, oparty na tragedii Juliusza Słowackiego, wyreżyserowała Urszula Kowalska, biorąc pod lupę jeden z głównych wątków tego dramatu - "Drogę Balladyny do władzy". Dlaczego ten właśnie utwór? Dlatego, że choć liczy on już ponad 200 lat, jest ciągle żywy i aktualny. Pokazuje, że nawet dziś, takich ludzi, jak Balladyna jest wokół nas bardzo dużo. To ci, którzy chcąc osiągnąć swój cel, nie przebierają w środkach, są chciwi i żądni władzy. Dla bogactwa są w stanie zrobić wszystko. Ale jest tutaj jeszcze jedna ważna rzecz i przestroga, o której nie można zapomnieć - "Nie ma winy bez kary!" - nic w przyrodzie nie ginie, a kara może spłynąć w najmniej oczekiwanym momencie! Uczniowie występując na deskach brzozowskiego Domu Kultury, zachęcali do refleksji nad własnym życiem i otaczającą nas rzeczywistością!

Należy przyznać, że nasi szkolni aktorzy należący do grupy teatralnej poświęcili sporo czasu na przygotowanie tej sztuki, często rezygnując z wolnego czasu i swoich planów. Ale wkład pracy zaowocował wspaniałym finałem. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, które popłynęły z widowni oraz nagrodą, którą ufundowało Starostwo Powiatowe w Brzozowie, a wręczyła  Magdalena Pilawska - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Brzozowie.

Potwierdzeniem sukcesu odniesionego przez naszą grupę teatralną niech będą słowa osób, które skomentowały to wydarzenie:

 „Na scenie Brzozowskiego Domu Kultury wystąpiły również grupy ze Szkoły Podstawowej w Niebocku, we Wzdowie i Turzym Polu, przedstawiając kolejno „Balladynę”, „Szkołę uczuć” oraz „Wawiłki”. Spektakle wszystkich siedmiu grup zachwyciły licznie zgromadzoną w Brzozowskim Domu Kultury publiczność”. 

- Rośnie poziom spektakli, kostiumów, rekwizytów, naprawdę wszyscy bardzo solidnie się przygotowują do tego wydarzenia. Tak, że tylko się cieszyć, że ta artystyczna inicjatywa w takiej skali zainteresowała szkolne i artystyczne środowisko powiatu brzozowskiego - podsumowała Anna Futyma.

img

img

 

imgimg

img

img

img

0
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 14
  • 5