31.10.2018

Zwiedzamy w ramach 100-lecia Niepodległości

W październiku uczniowie klas 7-8 szkoły podstawowej oraz klas trzecich gimnazjum wraz z nauczycielami odwiedzili Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

W muzeum nasi wychowankowie oglądali zabytki związane z historią wojsk lądowych poczynając od średniowiecza, przez wojny XVII wieku, powstania narodowe, walki o granice w latach 1918 – 1921, II wojnę światową, po udział żołnierzy polskich w misjach pokojowych na całym świecie. Uczniowie obejrzeli również eksponaty z pól bitewnych, na których przelewała się krew naszych rodaków. Po wysłuchaniu ciekawych informacji przekazywanych przez przewodnika nasi wychowankowie udali się do sklepiku po to, aby zakupić pamiątki.  Po czym wszyscy wyszli na zewnątrz budynku MWL, gdzie znajdował się ciężki sprzęt wojskowy, który zrobił na dzieciach ogromne wrażenie.  

Następnie udaliśmy do Exploseum, gdzie kolejnym punktem wycieczki była lekcja muzealna poświęcona historii broni wykorzystywanej w II wojnie światowej. Obecnie Exploseum jest oddziałem Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Prezentuje architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg. Było to jedno z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych hitlerowskich Niemiec, wzniesionych na okupowanych ziemiach polskich.

W muzeum uczniowie przemieszczali się m.in. podziemną trasą turystyczną, oglądali ekspozycję dotyczącą historii koncernu DAG, wojskowości, uzbrojenia, materiałów wybuchowych, a także pracy przymusowej na terenach III Rzeszy. Ekspozycje muzealne w niezwykle interesujący sposób zostały rozmieszczone w pustych wnętrzach siedmiu budynków fabrycznych. Są one połączone tunelami, zamaskowane i wkomponowane w wydmowy krajobraz Puszczy Bydgoskiej. Każdy z nich znajduje się na innym poziomie, zaś wyjścia z budynków nigdy nie znajdują się naprzeciw siebie. Wewnątrz uczniowie z zainteresowaniem oglądali wystawy oparte na nowoczesnych środkach przekazu: ikonografię, multimedia i rozwiązania interaktywne.

 Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć wszyscy udali się do autokaru, którym szczęśliwie powróciliśmy do szkoły. Miniony dzień zapewne zapadnie w pamięci wielu uczniów i możemy go zaliczyć  do udanych;-)

Wycieczka edukacyjna została zorganizowana w ramach obchodów 100-tnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

img     img

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 7
  • 9