24.03.2022

Śladami bohaterów "Kamieni na szaniec"

18 marca 2022 roku klasy 8a i 8b wzięły udział w jednodniowej wyciecze do Warszawy Śladami bohaterów »Kamieni na szaniec«.

Opiekunami były panie: Monika Milczarek, Małgorzata Kiełbaska, Ewa Pędziwiatr i Ariadna Galewska. Celem wyjazdu zorganizowanego w ramach omawiania obowiązkowej lektury szkolnej było poznanie miasta oraz realiów życia w okupowanej Warszawie.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęto od odwiedzenia Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Uczniowie zobaczyli między innymi groby Jana Bytnara, Tadeusza Zawadzkiego, Aleksego Dawidowskiego oraz Aleksandra Kamińskiego, uczestników walk o wolną Polskę.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Liceum im. Stefana Batorego- szkoły, do której chodzili bohaterowie powieści i gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie. Następnie udaliśmy się do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, dawnej siedziby Gestapo przy ulicy Szucha, gdzie przesłuchiwany był „Rudy”. Spacer ulicami stolicy koncentrował się na miejscach związanych z akcjami Małego Sabotażu. Uczniowie zobaczyli znajdujący się przed Pałacem Staszica Pomnik Mikołaja Kopernika oraz zrekonstruowany Pomnik Lotnika oraz Gmach Zachęty. Następnie pani przewodnik przypomniała przebieg i konsekwencje brawurowo przeprowadzonej akcji pod Arsenałem, podczas której odbito „Rudego” z rąk Niemców. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji pt. Dzień powszedni na Pawiaku.

Wycieczka wywarła na wszystkich duże wrażenie. Młodzież z uwagą słuchała pani przewodnik i zadawała pytania. Realia życia pokolenia Alka, Rudego i Zośki w ogarniętej wojną Warszawie uczniowie znali do tej pory jedynie z kart powieści Aleksandra Kamińskiego. Wizyty na Pawiaku oraz na Powązkach pozwoliły odczuć grozę tych strasznych czasów w szczególny, niezapomniany sposób.

img   img

img   img

3
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 3
  • 4
Komentarze