23.10.2018

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE?

Kiedyś, żeby oszczędzić odpowiednią sumę pieniędzy, ludzie trzymali je w domu. Ukrywali je, ale bali się, żeby nikt ich nie znalazł i nie zabrał, tzn. nie ukradł. Pieniądze w domu mogły się też zniszczyć, kiedy np. wylała się na nie woda. Dziś oszczędzanie jest dużo łatwiejsze. Pomagają w tym banki.

Kiedy chcemy kupić coś, co dużo kosztuje, musimy regularnie odkładać pewną sumę pieniędzy. Jeśli Kuba będzie chciał kupić zabawkę, np. supersamochód na baterie, który kosztuje 50 złotych, musi oszczędzać. Jeśli uda mu się w każdym miesiącu odłożyć 10 złotych, za 5 miesięcy kupi samochód.

Odkładając pieniądze w banku, możemy oszczędzić więcej. To dlatego, że bank zapłaci nam za to, że trzymamy w nim pieniądze. Kiedy nasze pieniądze oddamy do banku na kilka miesięcy, będziemy mogli wyjąć ich troszkę więcej, niż włożyliśmy.

Ale oszczędzać można też w inny sposób. Można mniej wydawać na różne rzeczy. Co miesiąc rodzice muszą zapłacić za wodę, za światło, za gaz. Im więcej zużyją, tym więcej będą musieli zapłacić. Jeśli będziemy zakręcać kran po umyciu rąk i gasić światło przy wyjściu z pokoju, zapłacimy mniej za wodę i prąd. Będziemy mogli odłożyć więcej pieniędzy w banku i szybciej kupimy samochód na baterie.

img

Tekst i fot. z książki "Przygody Kuby Pieniążka i Żyrafy Lokatki, czyli dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy”

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 3
  • 5