02.10.2018

Gminne Obchody 100–lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

W roku 2018 obchodzimy wyjątkową rocznicę 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. „Narodowi, który nie rozumie samego siebie, który nie wie, skąd pochodzi i nie umie ocenić własnych walorów oraz słabości, grozi upadek. Świadomość historycznej wspólnoty jest bowiem jedną z najważniejszych więzi społecznych.” O tę więź dbali nasi przodkowie, dbają nasi dziadkowie, rodzice i my uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Czechach. Dnia 30 września br. uczniowie naszej szkoły uświetnili swoim występem Gminne Obchody 100–lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście w osobach: Pan Henryk Staniucha - Wójt Gminy Zduńska Wola, Pan Wojciech Rychlik- Starosta Zduńskowolski, Radni Gminy Zduńska Wola, Dyrektorzy Szkół Gminnych oraz Przedstawiciele OSP w Czechach. Przybyłych gości przywitała Pani Anna Stoparczyk- Dyrektor Zespołu Szkół w Czechach.  Sala gimnastyczna była tego dnia wypełniona po brzegi. Wiernymi odbiorcami prezentowanego widowiska byli uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy wsi Czechy.

Przedstawienie zostało przygotowane pod czujnym okiem nauczycieli: Pani Justyny Gutowskiej, Pani Ewy Pędziwiatr, Pani Małgorzaty Kiełbaski, Pani Bożeny Gąsiorowskiej oraz Pani Barbary Chwiałkowskiej.  Głównymi aktorami byli uczniowie  z kl. IVa, VII a, VII b, VIII oraz IIIA i III B gimnazjum. Wspólna, kilkutygodniowa praca przyniosła radość i oczekiwane efekty wychowawcze, patriotyczne i kulturalne. W urzekający sposób zaprezentowali najważniejsze fakty z historii naszego kraju, podkreślając ofiarną walkę i heroiczną postawę Polaków. Było to możliwe dzięki silnej wierze, która dodawała Polakom otuchy i podtrzymywała na duchu w najtrudniejszych chwilach.

Pięknie oddają to słowa, wspomnianego już wyżej Papieża, kierowane do uciemiężonego Narodu: „Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi radość życia i nie pozwala zasmucać Ducha Świętego! Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć. Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest …”. Dzieje naszego narodu są niezwykle ważnym składnikiem pamięci stanowiącej fundament narodowej tożsamości. Uczniowie w piękny sposób zwrócili uwagę na nieocenioną rolę Polaków – bohaterów w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod Obeliskiem poświeconym Obrońcom Granic we wsi Czechy  w latach 1919-1921 oraz 1939-1945.  „Wolność nie jest darem, lecz zdobyczą, o którą trzeba walczyć dzień po dniu, nie jest stanem spoczynku, lecz nieustającym wysiłkiem całego społeczeństwa.” Pamiętali o tym także obrońcy granic ze wsi Czechy i okolic, którzy uczestniczyli w walkach w obronie ojczyzny.

 img   img

img   img

img   img

img   img

img   img

 

8
Dodaj Komentarz
  • 20
  • 19
  • 16
Komentarze