06.12.2021

Erasmus+ “Children in action against climate change. Let children open to the world” - LTT w Hiszpanii – Dzień III

Trzeci dzień spędziliśmy na przepięknej wyspie Tabarca, której powierzchnia wynosi 0,3 km kw. Część wschodnią wyspy charakteryzuje roślinność wydmowa, ptasie lęgowiska oraz ruiny fortu. Znajdziemy tam również latarnię morską oraz cmentarz. W części zachodniej wyspy znajdują się liczne budynki – domy, kościół, rynek, restauracje, które urzekają swoją architekturą. Tabarca to wyjątkowe miejsce, które inspirowało artystów i przyciągało piratów.

W rzeczywistości, aby położyć kres piractwu, wyspa została ufortyfikowana i zamieszkana przez mieszkańców wyspy Tabarka położonej w Tunezji. Od tego czasu pozostały mury, bramy San Gabriel, San Miguel i San Rafael, wieża obronna San José, Dom Gubernatora i kościół. Na wschodnim krańcu wyspy znajduje się latarnia morska, pochodząca z XIX wieku.
Naprzeciwko portu mieści się Museo Histórico Nueva Tabarca, czyli muzeum umieszczone w starym magazynie, które poświęcone jest historii wyspy. Zapoznaliśmy się z podświetlaną dokumentacją graficzną, która pokazuje stare fotografie ludzi, krajobrazy i zwyczaje enklawy wyspy. Przedstawiono prezentację pt. "Wyspa w gablocie", poświęcona integralnemu dziedzictwu Nueva Tabarca. Następnie odbyły się specjalne warsztaty przyrodnicze. Zdobytą wiedzą podzielimy się z uczniami i przedszkolakami, aby uwrażliwić ich na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt.
Tabarca jest to również autentyczny raj morski (uznany w 1986 roku za pierwszy rezerwat morski w kraju) z krystalicznie czystymi wodami oraz spektakularną fauną i florą, które zachwycą miłośników nurkowania. Linia brzegowa jest przycięta, utworzona przez małe klify o wysokości kilku metrów, ze żwirowymi plażami.
img
img   img
img   img
img   img
1
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 17
  • 13
Komentarze