13.10.2022

Erasmus+ "Children in action against climate change. Let children open to the world" - dzień III

Dzień rozpoczęliśmy od spotkania partnerów projektowych i wymiany doświadczeń. Każda z grup przedstawiła działania realizowane w swoim otoczeniu. Zespół gospodarzy opowiedział o działaniach klubu odkrywców. Ich zaangażowanie i innowacyjne pomysły już teraz stały się dla nas inspiracją.

Następnie nasze koleżanki z Hiszpanii opowiedziały o tym jak wyglądały u nich obchody Międzynarodowego Dnia Języków. Z tej okazji otrzymałyśmy plakietki z powitaniem w językach naszego projektu Erasmus. Wymieniliśmy doświadczenia związane z nauczaniem elementów języka migowego. Vicenta przedstawiła nam również film dotyczący obszary chronionego Galbani. Materiały, które od niej otrzymaliśmy posłużą naszym przedszkolakom do działań w zakresie poznania i ochrony środowiska naturalnego.
Magdalena z Grecji podzieliła się z nami doświadczeniem współpracy z rodzicami w ramach działań Erasmus+. Przestrzeń wokół ich przedszkola zyskała nowe zastosowanie przyjazne dzieciom i przyrodzie. Nenad z Serbii w rzetelny sposób zaprezentował zastosowanie naszej głównej metody projektowej "Ask, collect, visualize, create, act". Utwierdziło nas to w przekonaniu, iż droga, którą podążamy w projekcie jest właściwa i pełna inspiracji dla dzieci. Na zakończenie my podzieliliśmy się z partnerami naszymi działaniami i przedstawiliśmy narzędzie Wakelet do upowszechniania zarówno rezultatów, jak i pomysłów na poszczególne etapy projektu.
Po południu na zaproszenie naszych gospodarzy wzięliśmy udział w warsztatach Ebru. Jest to sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją – „marmurkowanie”. Papier ozdobiony w technice ebru nazwany jest również papierem tureckim lub papierem marmurkowanym. W 2014 roku sztuka ebru została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Warsztatom towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez muzyka z użyciem tradycyjnej piszczałki tureckiej Ney. Atmosfera szeroko pojętej sztuki sprzyjała pomysłom na nowe działania w Polsce.
img   img
img
1
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 11
  • 5
Komentarze