11.01.2018

Czekając na Święta – uczymy dzieci programować

To konkurs realizowany w formie projektu, w którym wzięły udział 5-latki z naszego przedszkola. Przez cały grudzień uczestniczyły w krótkich, codziennych aktywnościach związanych z programowaniem.

Na początku każdego tygodnia otrzymywały 15 zadań podzielonych na trzy obszary:

1 - gotowe karty pracy dla ozobota, 
2 - aktywność offlinowa, często też z kartą do druku 
i 3 - coś z ozoblockly.pl lub apek.

Aktywności tematycznie nawiązywały do zimy oraz zbliżających się Świąt. To od dzieci zależało, które wybieraliśmy i jak je dokładnie realizowaliśmy. Oczywiście nie brakowało tu również naszej inwencji twórczej. Wszystkie zadania były realizowane według opracowanego i wykonanego przez dzieci kalendarza adwentowego w kształcie zielonej choineczki. Każde dziecko umieszczało na choince w kolejne dni swoją bombkę - przy okazji nadzorując wykonanie danego zadania przez grupę.

Działania, które wzbudziły szczególne zainteresowania dzieci to: Ślimak (chłopcy bawili się kartonikami jeszcze przez wiele kolejnych dni) oraz Legenda o Smoku Wawelskim (dzieci wymyślały alternatywne zakończenia dla ozobota). Bardzo podobały się dzieciom aktywności na macie do kodowania, dzięki którym kształtowały logiczne myślenie algorytmiczne, orientację w przestrzeni, a przede wszystkim kompetencje społeczne. Udział w projekcie był doskonałym wstępem do zabaw z kodowaniem na co dzień. 

img

img

img

img

16
Dodaj Komentarz
  • 20
  • 1
  • 3
Komentarze