07.10.2024

ChatGPT – czy możesz na nim polegać w każdej sytuacji?

Rozwiązanie zadania matematycznego, czy wsparcie w nauce języków? A może stworzenie piosenki? Czy wiesz, że ChatGPT może pomóc Ci w tym wszystkim w zaledwie kilka sekund? Ta zaawansowana technologia sztucznej inteligencji budzi wiele emocji. Co to jest ChatGPT i jakie wyzwania niesie ze sobą przeczytasz w tym artykule.

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT powstał w 2022 roku i jest jednym z przykładów sztucznej inteligencji (AI). Stworzyli go ludzie, którzy zapisali w nim ogromną ilość wiedzy z książek, artykułów czy innych tekstów. GPT uczy się dzięki tzw. uczeniu maszynowemu, co oznacza, że komputer przyswaja wiedzę analizując ogromne ilości tekstów. W ten sposób możemy zapytać ChatGPT o dowolną rzecz i w krótkim czasie dostaniemy odpowiedź! Mimo że ChatGPT nie jest człowiekiem, rozmowa z nim może być bardzo realistyczna.

Do czego można wykorzystać ChatGPT?
GPT może pomagać ludziom w wielu różnych rzeczach. Oto kilka przykładów:
1. Pomoc w nauce – ChatGPT może wytłumaczyć Ci dowolne zagadnienie z zakresu, np. biologii, historii czy matematyki na wiele sposobów. Używa przy tym prostych słów, obrazów, a nawet interaktywnych gier. Co więcej, dostosuje poziom trudności zadań do Twoich umiejętności i stopniowo podwyższy poprzeczkę w miarę Twoich postępów.
2. Nauka języków – nie masz z kim ćwiczyć rozmowy w danym języku? Nic prostszego! ChatGPT będzie Twoim native speakerem – może on prowadzić naturalne konwersacje oraz pomagać Ci w ćwiczeniu gramatyki i słownictwa. Wskaże też Twoje błędy i na bieżąco je poprawi.
3. Sztuka i muzyka – niektóre AI potrafią tworzyć obrazy, pisać wiersze, a nawet komponować muzykę! Spróbuj pobawić się z Chatem. Ja wpisałam polecenie Stwórz piosenkę hiphopową o jesieni i GPT dostarczył mi całkiem ciekawy utwór 😊
4. Gry i zabawa – chcesz nauczyć się grać w jedną z gier komputerowych? W wyjaśnieniu zasad pomoże Ci GPT. Po prostu napisz, że potrzebujesz wyjaśnienia zasad, strategii czy pomysłów na budowle w tej lub w innej grze, a GPT udzieli Ci odpowiedzi.

Przykład
Chcesz dać oryginalny prezent na urodziny? Dzięki GPT możesz dać, np. obraz, wydrukować go i ładnie oprawić. Poprosiłam ChatGPT o stworzenie dwóch obrazów. Jeden w nurcie impresjonizmu, a drugi kubistyczny. Jak widać niżej, ChatGPT nieźle sobie poradził w namalowaniu dwóch obrazów w różnych stylach i zajęło mu to parę sekund.
Co ważne, GPT nie stworzył obrazu, kiedy poprosiłam go o namalowanie obrazu słoneczników jak Picasso. Odpisał, że narusza to prawa autorskie. Po tym przykładzie, widać, że kluczowe jest, jakie pytanie zadamy ChatowiGPT.

imgimg

A co z pomyłkami?
ChatGPT, choć jest bardzo zaawansowanym narzędziem, może się mylić. Znajdują się w nim informacje, których wcześniej dostarczyli mu sami użytkownicy. Przykładowo, ChatGPT może udzielić innych odpowiedzi różnym osobom, mimo że zadali je w krótkim odstępie czasu. Warto też zadać pytanie z kilku różnych stron, np. Kto był pierwszym koronowanym królem Polski? i Kim był Bolesław I Chrobry? W ten sposób sprawdzamy, czy te odpowiedzi są spójne. Ważne jest, żeby nie polegać na GPT w każdej sytuacji i, w razie wątpliwości, sprawdzać informacje w innych źródłach.

 

Twoja Lokatka

2
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 15
  • 6
Komentarze