19.02.2019

Cyberprzemoc!!!

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas V uczestniczyli w warsztatach nt. cyberprzemocy, zorganizowanych przez Komisariat Policji w Szprotawie.

 

Co to jest cyberprzemoc? 

Cyberprzemoc, to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.  Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!!

 

Formy cyberprzemocy:  

  • wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,
  • robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,
  • publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,
  • podszywanie się pod kogoś w Sieci.

 

Skąd się bierze ta agresja?

Internet pozwala zachować anonimowość. A to ułatwia bezkarne  krzywdzenie i obrażanie. Można napisać na profilu nie lubianej Baśki: "Baśka, jesteś tłusta jak świnia" i nie ponosząc żadnych konsekwencji takiego zachowania, cieszyć się z kliknięć kolegów w ikonkę "Lubię to". Nie ma tu miejsca na wstyd czy współczucie, bo przecież agresorzy nie widzą żadnej reakcji ofiary na swoje wpisy.

 

Jakie są skutki cyberprzemocy?

Prześladowane dziecko znajduję się wyjątkowo trudnej sytuacji. Nie może schronić się przed tego rodzaju przemocą nawet w domu, a prześmiewcze treści rozchodzą się wśród znajomych w ciągu sekund. Młody człowiek przeżywa złość, smutek, strach, cierpi na bezsenność i bóle głowy. Gdy w dodatku próbuje mierzyć się z problemem całkiem sam (bo np. nie chce niepokoić rodziców), nierzadko skutkuje to dramatycznym obniżeniem poczucia własnej wartości, depresją, a bywa, że nawet próbą samobójczą. 

test

 

Pamiętajmy !!!

Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę.

 

Znalezione obrazy dla zapytania cyberprzemoc sko

 

5
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 17
  • 2
Komentarze