16.06.2017

AGRESOR, CZY OFIARA? - KIM JESTEM?

Wojtek popchnął Kasię, Ola kopnęła Piotrka, Asia obgaduje Sylwię, Mirka i Ewa schowały plecak Basi, Weronika przezywa Kubę, Marek zniszczył piórnik Kamili, Bartek zamknął w szkolnej toalecie Alka, Kasia opluła Kingę, a Oliwia z Jolą wyśmiewają Krysię. Takich i wielu podobnych sytuacji każdego dnia doświadcza wiele dzieci każdego dnia, zarówno na podwórku przy swoim domu, jak i w szkole.

Cz to już można nazwać przemocą? Tak! To już jest przemoc!

       Przemoc to nie tylko bicie, ale wszystkie sytuacje, kiedy silniejsza, bardziej pewna siebie osoba lub grupa osób, krzywdzi słabszego od siebie. Większości z nas się wydaje, że takie zachowania to coś „normalnego”, bo zdarzają się codziennie. Nic bardziej mylnego!

       O tym właśnie rozmawiamy z naszymi ucznia każdego dnia! O tym , że plucie, popychanie, wyśmiewanie się, przezywanie, itp. zachowania są naganne i nie pochwalamy ich! Powiem więcej – mówimy stanowcze „NIE” tego typu sytuacjom i nie będziemy ich nigdy tolerować!
Aby wzmocnić nasz protest wobec przemocy, w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie dla uczniów klas młodszych z policjantami z naszego posterunku, z Posterunku w Kaczorach - mł. asp.Maciejem Mandelke i sierż. sztab. Łukaszem Kujawa.  

       Policjanci wraz z uczniami obejrzeli scenki przedstawione przez uczniów klasy VI, w których starali się pokazać kilka uczniowskich zachowań, które są już przemocą. Potem rozgorzała gorąca dyskusja czy jesteśmy agresorem, czy ofiarą, podając przykłady konkretnych sytuacji. Kiedy, gdzie, z kim, czy poprosiliśmy o pomoc, kogo, jaki był tego efekt. Okazało się, że większość młodszych dzieci same wobec siebie stały się zarówno agresorem, jak i ofiarą, bowiem nie mają świadomości, że zachowania wymuszające podporządkowanie sobie innych to agresja. Najczęściej wymieniane przez dzieci zachowania to: pokrzykiwanie na siebie, obraźliwe słowa, popychanie, przezywanie, wyśmiewanie, obgadywanie-plotkowanie. Nie pojawiła się ani jedna wypowiedź młodszych uczniów o przemocy, czy zastraszaniu przez starszych kolegów. Policjanci wysłuchiwali wypowiedzi dzieci i wyjaśniali oraz komentowali w sposób, w miarę zrozumiały dla młodych odbiorców, jak to wygląda od strony prawnej.

img

img

0
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 7
  • 6