10.03.2016

Dokarmianie ptaków

 

Uczniowie naszej szkoły poznali 5 podstawowych zasad dokarmiania ptaków:

 1. Rozpoczynaj dokarmianie jak nastaną chłody lub śniegi.

  Ptaki, podobnie jak ludzie wybierają wygodą. Po co mają migrować skoro mają wyżywienia pod dostatkiem. Dajmy im szansę opuścić nasz kraj w poszukiwaniu jedzenia, tak jak robią to od wieków. Tak więc, karmniki uzupełniajmy dopiero gdy nastanie zima, chłody, śniegi, a ptaki będą miały ograniczony dostęp do pożywienia

 2. Raz rozpoczęte dokarmianie ptaków nie przegrywaj do czasu pojawienia się oznak wiosny.

  Ptaki przyzwyczajają się, że w określonym miejscu otrzymują pokarm. W pierwszej kolejności udają się właśnie tam. Jeśli nie znajdą pożywienia może się okazać, że nie starczy im sił na poszukiwanie innego źródła pokarmu.

 3. Systematycznie czyść karnik

  Resztki pożywienia z czasem będą się psuć, a pleśń dla ptaków może być szkodliwa. W karniku również mogą się zbierać odchody ptaków. Uwaga myjąc karmnik należy zachować ostrożność np. ubrać gumowe rękawiczki, a po wykonaniu czynności umyć ręce. Dlatego ja wybieram m.in. kulki z pożywieniem lub kubeczki. Po ich wyczerpaniu zawieszam nowe. Niczego nie muszę czyścić :)

 4. Zagwarantujmy bezpieczeństwo posilającym się ptakom

  Zawieśmy karmnik tak, aby drapieżniki, np. nasze łowne koty, nie miały łatwego dostępu do jedzących ptaków.

 5. Umiejętnie dobierajmy pokarm

  Resztki z naszego stołu nie są najlepszym pokarmem dla ptasich biesiadników. Warto korzystać ze skomponowanych mieszanek przeznaczonych na pokarm. Ptaki, podobnie jak inne zwierzęta w naturze nie słodzą, nie solą ani nie pieprzą jedzenia :) Nie pieką, ani nie gotują. Pamiętajmy o tym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
Dodaj Komentarz
 • 0
 • 14
 • 5