23.11.2021

Akcja #Dzieci uczą rodziców - lekcja 3 - "Niepodległa Polska"

Tradycją ogólnopolskiej akcji edukacyjnej “Dzieci uczą rodziców” jest lekcja poświęcona symbolom narodowym, dzięki której wspólnie przygotowywaliśmy się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W ramach akcji już po raz trzeci wspólnie uczyliśmy się o fladze, godle, hymnie oraz o ojcach polskiej niepodległości.

11 listopada obchodzimy uroczystość odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu Polska - po długich latach niewoli, znowu stała się wolna. Polacy, którzy żyli w tym czasie przetrwali i zwyciężyli. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju.

W naszej szkole uczniowie klas1-3 uczestniczyli w zajęciach od 8 do 10 listopada.

Dzieci utrwaliły wiedzę o symbolach narodowych, wspólnie uczyły się “Katechizmu polskiego dziecka”, poznały sylwetki 4 postaci, które odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, a także dowiedziały się czym jest patriotyzm i jakie miasto jest stolicą Polski.

Podczas lekcji patriotyzmu uczestnicy mieli do wykonania kilka zadań:

Zadanie 1 - Wykreślanka z ukrytymi 13 hasłami związanych z lekcją. Wyszukanie ich pionowo i poziomo. Niewykorzystane literki utworzyły hasło główne: Niepodległa Polska 1918.

Należało je zapisać w wyznaczonym miejscu.

Zadanie 2 - Pokolorowanie ilustracji o rodzinie przygotowującej się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W domu wspólnie z rodzicami wykonaj rysunek prezentujący obchody Narodowego Święta Niepodległości w ich rodzinach.

Zadanie 3 - Pokolorowanie ilustracji korzystając z kolorów przypisanych do cyferek.

Zadanie 4 - Pokolorowanie ilustracji: Młody patriota.

Dodatkowe materiały w tym temacie przygotował nauczyciel historii pan Bartosz Gondorek.

Za dużą wiedzę otrzymaliśmy dyplom.

Dodatkowo klasa 3 A była zapalić znicze w miejscach pamięci narodowej na cmentarzu przy ul. Mikołowskiej.